Νέο double double για Λούκα

Written by  Ιαν 21, 2021
Η Helsingborg δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της στο πρωτάθλημα Σουηδίας και ηττήθηκε από την Sodertalje BBK για την 15η αγωνιστική με 62-72.
Παρ' ότι η Helsingborg ήταν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 36-29, στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες ροκάνιζαν σιγά σιγά την διαφορά. Αποτέλεσμα αυτού ήταν στο 27ο λεπτό να ισοφαρίσουν και με δίποντο της παλιάς γνώριμης από το πέρασμα της στην Ελλάδα Cassandra Brown να περάσουν μπροστά με 50-48. Έκτοτε δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 34'02" και ήταν και πάλι η κορυφαία του αγώνα καθώς σημείωσε ένα ακόμη double double με 21 πόντους (8/19 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2/2 βολές) και 11 ριμπάουντ, έχοντας και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 36-29, 50-52, 62-72