Έκανε την ανατροπή, άστοχη στο τέλος

Written by  Ιαν 19, 2021

Δυο ευκαιρίες να στείλει τον αγώνα στην παράταση είχε η Γκντύνια, της Άρτεμις Σπανού, κόντρα στην Λυόν, για την 4η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας. Οι νταμπλούχες Πολωνίας, με το σκορ στο 76-79, είχαν την μπάλα στην κατοχή της τα τελευταία 20'' αλλά οι προσπάθειες τους δεν ήταν εύστοχες, το σκορ παρέμεινε για την Γαλλική ομάδα και έτσι γνώρισαν μια ακόμα ήττα στη διοργάνωση.

Οι νταμπλούχες Πολωνίας ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και μετά από 4' προηγούνταν με 9-0. Η Asvel αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε σε 14-14 λίγο πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου πέρασε μπροστά με 25-24 ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 42-46. Στο δεύτερο μέρος η Gdynia ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής την Asvel και 6' πριν την λήξη του αγώνα ισοφάρισε σε 66-66, με 3/3 τρίποντα, ενώ έκανε την ολική επαναφορά προσπερνώντας με 72-71 δύο λεπτά μετά..Με ένα  σερί 5-0 οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά και απέκτησαν τον πρώτο λόγο στην υπόθεση νίκη. Η Γκντύνια είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, αλλά με 0/2 τρίποντα, στα τελευταια 20'' έμεινε το 76-79.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 30'44" και πέτυχε 9 πόντους (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα) ενώ μάζεψε 2 ριμπάουντ και είχε 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-46, 55-62, 76-79.