BCL: Στο νήμα η Ντιζόν την πρόκριση στον ημιτελικό

Written by  Σεπ 30, 2020

Η Ντιζόν είναι η δεύτερη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τον ημιτελικό του Basketball Champions League, αφού έπειτα από ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, που κρίθηκε στη λεπτομέρεια, επικράτησε της Τουρκ Τέλεκομ με 83-82 και θα αντιμετωπίσει την Μπούργος με στόχο μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε νωρίς με 8-0 και έχοντας πάρει τον έλεγχο από το ξεκίνημα, έφτασε πολύ γρήγορα στο +12 (17-5), με την γαλλική ομάδα να καταφέρνει να μαζέψει την διαφορά στο μισό με την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου (24-18).

Με σερί 6-0, η Τουρκ Τέλεκομ ανέβασε τη διαφορά και πάλι στους 12 (30-18), αλλά η Ντιζόν απάντησε αυτή τη φορά ακόμα πιο δυναμικά και με δικό της σερί 1-13 ισοφάρισε σε 31-31 και ξεκίνησε το παιχνίδι από την αρχή, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 49-46.

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, στη συνέχεια η Ντιζόν πάτησε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 62-65.

Η γαλλική ομάδα είχε βρει ρυθμό και ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά (66-76), που της έδωσε σημαντικό αβαντάζ για τη νίκη. Η Τουρκ Τέλεκομ, όμως, δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή, μειώνοντας σε 82-83, αλλά δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει, με την Ντιζόν να είναι αυτή που πήρε την πρόκριση.

Ο Άξελ Ζουλιέν με 19 πόντους και 5 ασίστ και ο Τζαρόν Τζόνσον με 16 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ από την Τουρκ Τέλεκομ, ο Κάιλ Γουίλτζερ είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Σαμ Ντέκερ 15 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Τάιλερ Ένις 14 πόντους με 11 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 49-46, 62-65,