Στην 7η θέση η Χίμκι, πήρε και την διαφορά από τη Φενέρ

Written by  Μαρ 06, 2020

Η Χίμκι πήρε εύκολη νίκη απέναντι στην Φενερμπαχτσέ με 82-68 και την έπιασε στο 13-15, ανεβαίνοντας στην 7η θέση, αφού της πήρε και την μεταξύ τους διαφορά στην ισοβαθμία, με μία νίκη απόσταση από τον Παναθηναϊκό και την μάχη όσο περνούν οι αγωνιστικές να φουντώνει όλο και περισσότερο.

Μετά το 2-6 του 3’ η Χίμκι ήταν αυτή που μπήκε μπροστά στο σκορ, πήρε μια μικρή διαφορά 5 πόντων (18-13) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 26-18.

Η Φενέρ έμεινε κοντά στο σκορ και κατάφερε να μειώσει στον πόντο στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου (30-29), ενώ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων για να πάρει προβάδισμα 35-40, με την Χίμκι, ωστόσο, να απαντά με σερί 6-0 για το 41-40 του ημιχρόνου.

Η Χιμκι έπαιξε καλή άμυνα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και άρχισε να δημιουργεί και πάλι μια διαφορά (51-45), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα με την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου που την βρήκε μπροστά με 64-54.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να χτυπούν τις αδυναμίες της Φενερμπαχτσέ και εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους (74-57), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 82-68.

Ο ΑΛεξέι Σβεντ με 23 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο πολυτιμότερος της Χίμκι, με τον Ντέβιν Μπούκερ να έχει 15 πόντους, τον Γιόνας Γερέμπκο 15 πόντους και 9 ασίστ και τον Τόμας Ρόμπινσον 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Φενερπαχτσέ, ο Μπόμπι Ντίξον σημείωσε 13 πόντους, με τον Νάντο Ντε Κολό και τον Ντέρικ Γουίλιαμς να έχουν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 41-40, 64-54, 82-68

Φωτό: euroleague.net