«Ζωντανή» για οκτάδα η Χίμκι

Written by  Φεβ 07, 2020

Η Χίμκι επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 78-72 και τον έπιασε στο 10-14, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην οκτάδα, ισοβαθμώντας με τον Ολυμπιακό, με την μάχη να αναμένεται συγκλονιστική στις τελευταίες αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-5 στο 2’, με την Χίμκι να εκμεταλλεύεται τον Γερέμπκο, ο οποίος ήταν αλάνθαστος στα πρώτα λεπτά, για να προηγηθεί με την σειρά της με 5 πόντους (17-12) και να πάρει αέρα για την συνέχεια, φτάνοντας στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου σε διψήφια διαφορά (28-18).

Ο ρυθμός έπεσε, με την άμυνα των γηπεδούχων να εγκλωβίζει τον Ερυθρό Αστέρα και να τον κρατά χωρίς σκορ για περίπου 5’, ανεβάζοντας την διαφορά στο +16(36-20) και δεν δυσκολεύθηκε να φτάσει στο 48-36 του ημιχρόνου, που του έδινε σημαντικό προβάδισμα για το δεύτερο μέρος.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσε την διαφορά στους 5 (51-46), αλλά η Χίμκι απάντησε άμεσα με ένα καινούριο σερί 9-0 για να φτάσει και πάλι στο +14 (60-46) και να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 64-51.

Έχοντας μια σημαντική διαφορά υπέρ της, η Χίμκι χαλάρωσε και έπαιξε με το χρονόμετρο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να κάνουν την ανατροπή, φτάνοντας μέχρι τους 4 πόντους (76-72), αλλά τα 19’’ που απέμεναν ήταν πολύ λίγος χρόνος για να την ολοκληρώσουν, με την ρωσική ομάδα να παίρνει τη νίκη με το τελικό 78-72.

Ο Αλεξέι Σβεντ είχε 22 πόντους, 3ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Γιόνας Γερέμπκο σημείωσε 19 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Ντέβιν Μπούκερ πρόσθεσε 13 πόντους με 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα για την Χίμκι.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Κέβιν Πάντερ σταμάτησε στους 20 πόντους και ο Βλαντιμίρ Στίματς είχε 10 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 48-36, 64-51, 78-72

Φωτό: euroleague.net