Ο Λάρκιν κάνει... πλάκα και οδηγεί την Εφές στην κορυφή

Written by  Ιαν 17, 2020

Η Αναντολού Εφές, όπως και ο ασταμάτητος Σέιν Λάρκιν, δεν έχουν αντίπαλο, όπως φαίνεται στην κανονική περίοδο της φετινής Euroleague, καθώς η τουρκική ομάδα επικράτησε πολύ εύκολα και της Βιλερμπάν με 101-74 και ανέβηκε στο 17-3 και εδραιώθηκε για τα καλά στην κορυφή της βαθμολογίας, διευρύνοντας την διαφορά της από την 2η Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Αμερικανός γκαρντ έσπασε και πάλι τα… κοντέρ, πραγματοποιωντας μία ακόμα τεράστια εμφάνιση με 29 πόντους (3/4 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5/5 βολές), 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και συνολικά 45 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και δείχνει σεληνιασμένος και αποφασισμένος να οδηγήσει την ομάδα του στην κατάκτηση της κορυφής της Ευρώπης.

Η Εφές προηγήθηκε από το ξεκίνημα με 5-0 και ανέλαβε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό, ενώ έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά (26-16), για να κλείσει χωρίς δυσκολία το πρώτο δεκάλεπτο με το μεγαλύτερο προβάδισμα της για το χορταστικό 35-22.

Με ένα γρήγορο σερί 5-0 με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, η Εφές ανέβασε τη διαφορά στους 18 πόντους (40-22) και φάνηκε να ξεκαθαρίζει από νωρίς την κατάσταση, με την Βιλερμπάν, παρ’ όλα αυτά, να μειώνει προσωρινά σε 43-34, πριν η τουρκική ομάδα με νέο σερί 9-0 την στείλει στο 52-34 και κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 60-45.

Τα πάντα καθάρισαν από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, με την Εφές να ανεβάζει τη διαφορά στο +21 (75-54) και να μην ανησυχεί στο ελάχιστο, με την Βιλερμπάν να προσπαθεί, αλλά να μην καταφέρνει κάτι, υπομένοντας κι αυτή την… μοίρα της.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 81-63 και στην τελευταία περίοδο άρχισε το… πάρτι, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και το +29 (99-70), πριν έρθει το τελικό 101-74 που χάρισε μια ακόμα νίκη στους πρωτοπόρους της βαθμολογίας.

Εκτός του… αφηνιασμένου Λάρκιν, ο Ροντρίκ Μπομπουά είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Σερτάκ Σανλί είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Κρούνοσλαβ Σίμον σημείωσε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την Βιλερμπάν, που έμεινε στο 8-12, ο Αμινέ Νουά είχε 16 πόντους, ο Λίβιο Ζαν Σαρλ 12 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Έντριαν Πέιν 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τεό Μαλεντόν 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 35-22, 60-45, 81-63, 101-74