Η Ζενίτ έκανε… ζημιά στην Χίμκι

Written by  Ιαν 10, 2020

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, επικράτησε στο ρωσικό ντέρμπι εκτός έδρας της Χίμκι με 83-81 και της έκανε μεγάλη… ζημιά, αφού την υποχρέωσε να χάσει κι άλλο έδαφος στην μάχη για το κυνήγι μιας θέσης στα play off, αφού υποχώρησε στο 8-10 και απομακρύνθηκε από την πρώτη οκτάδα.

Η ομάδα του Χοάν Πλάθα παίζει μόνο για το γόητρό της, αλλά αυτό δεν την απέτρεψε από το να κάνει μια καλή εμφάνιση και να πάρει την 5η νίκη της στη διοργάνωση, αποδεικνύοντας πως στην φετινή Euroleague, όλοι μπορούν να χάσουν από όλους.

Η Χίμκι προηγήθηκε νωρίς με 10-4 και έδειξε σε καλό βράδι, όμως, η Ζενίτ έμεινε κοντά, κατάφερε να περάσει μπροστά με 11-12 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15-16.

Η Ζενίτ προηγήθηκε με 15-20, με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, ενώ έφτασε και το +9 (20-29), με την Χίμκι να είναι αυτή που με τη σειρά της απάντησε, ισοφάρισε σε 32-32, πέρασε μπροστά με 37-34 και το ημίχρονο την βρήκε με την ελάχιστη δυνατή διαφορά για το 37-36.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Ζενίτ ήταν αυτή που και πάλι μπήκε καλύτερα, άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά που έφτασε για πρώτη φορά το +10 (44-54), ενώ έφτασε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με την μέγιστη διαφορά, που ήταν το +13 για το 48-61.

Με τρίποντο του Αμπρομάιτις, η Ζενίτ έφτασε το +16 (48-64) και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη, αφού η Χίμκι είχε ένα… βουνό να διανύσει, παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι μείωσαν σταδιακά και έφτασαν στο τελικό 81-83 που τους αφήνει αρκετά πίσω από τον στόχο της οκτάδας.

Ο Γουίλ Τόμας με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών που είχαν επίσης τον Όστιν Χόλινς με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και τον Ματέους Πονίτκα με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από την Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ συνέχισε το… βιολί του με 30 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, αλλά και 7 λάθη, ο Γιάνις Τίμα είχε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Γιόνας Γερέμπκο είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 37-36, 48-61, 81-83