Με… ζόρι κράτησε την 7η θέση η Αρμάνι

Written by  Ιαν 03, 2020

Η Αρμάνι Μιλάνο τα χρειάστηκε απέναντι στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, της οποίας επικράτησε πολύ δύσκολα με 73-72 και ανέβηκε στο 9-8 με την λήξη του πρώτου γύρου, διατηρώντας με δυσκολία την 7η θέση στην βαθμολογία, με την ρωσική ομάδα να μένει μόνη στην τελευταία θέση με απολογισμό 4-13.

Η Αρμάνι προηγήθηκε με 9-3 στο 3’ και είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο, με την Ζενίτ να ισοφαρίζει σε 15-15 και το δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 19-17.

Η ρωσική ομάδα πήρε εκείνη ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου (22-25), ενώ έφτασε ακόμα και το +6 (29-35), έχοντας βάλει πολλά δύσκολα στους γηπεδούχους, που κατάφεραν, παρ’ όλα αυτά, να ισοφαρίσουν με την λήξη του ημιχρόνου σε 41-41.

Η Αρμάνι ξεκίνησε καλύτερα και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πήρε για πρώτη φορά μια διαφορά 7 πόντων (51-44), αλλά η Ζενίτ απάντησε με σερί 7-0 για να ισοφαρίσει σε 51-51, πέρασε μπροστά με 53-54 και έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας πάρει εκείνη το, οριακό έστω, προβάδισμα με 55-56.

Η τελευταία περίοδος ήταν ντέρμπι για γερά νεύρα, με τις δυο ομάδες να είναι… κολλημένες η μία στην άλλη και να πηγαίνουν πόντο πόντο, μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Κάλεμπ Ταρσέφσκι να χαρίζει ουσιαστικά τη νίκη με 2/2 εύστοχες βολές για το 73-69, με το τρίποντο του Αγιόν στην εκπνοή να διαμορφώνει το τελικό 73-72.

Ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Κάλεμπ Ταρσέφσκι με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Λουίς Σκόλα που έκανε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Αρτούρας Γκουντάιτις επίσης με 10 πόντους ξεχώρισαν από την Αρμάνι, ενώ για την Ζενίτ, ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 15 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Όστιν Χόλινς 14 πόντους, ο Άντριου Αλμπισί 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Γουίλ Τόμας με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 41-41, 55-56, 73-72