Έσπασε την… κατάρα και το διασκέδασε!

Written by  Δεκ 27, 2019

Μπορεί η Ζαλγκίρις Κάουνας να μετρούσε 9 συνεχόμενες ήττες, αλλά στο κλείσιμο της χρονιάς κατάφερε να σπάσει την… κατάρα και να πάρει μια νίκη με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου με 98-73 και έπιασε την Ζενίτ στην τελευταία θέση με 4-12.

Η Μπαγερν προηγήθηκε με 11-5 στο 3’, αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε με σερί 10-0 για να προηγηθεί με τη σειρά της 11-15 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 13-21.

Η Ζαλγκίρις εξακολουθούσε να έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας πολύ γρήγορα σε double-scοre (15-30), με την Μπάγερν να καταφέρνει, παρ’ όλα αυτά, να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 35-43.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ και το επιβεβαίωσαν με τον εμφατικότερο τρόπο, αφού εκτόξευσαν γρήγορα τη διαφορά στο +16 (38-54), ενώ πριν η Μπάγερν καταλάβει τι γίνεται, έφτασαν και το +24 (41-65), κλείνοντας θριαμβευτικά το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-68.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις το… ευχαριστήθηκε με την ψυχή της, ανεβάζοντας τη διαφορά συνεχώς και παίρνοντας επιτέλους έπειτα από καιρό μια νίκη που επισφραγίστηκε με το εμφατικό 73-98.

Ο Ζακ Λεντέι είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Αρτούρας Μιλάκνις είχε επίσης 19 πόντους, ο Κέισι Ρίβερς πρόσθεσε 18 πόντους με 3 ασίστ, ο Τόμας Γουόλκαπ έκανε double-double με 11 πόντους και 11 ασίστ και ο Νάιτζελ Χέις πρόσθεσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Από την Μπάγερν, που έμεινε στο 6-10, ο Ντανίλο Μπαρτέλ σημείωσε 20 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Πολ Ζίπσερ πρόσθεσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-43, 50-68, 73-98