Ο Ερ. Αστέρας πέρασε από την Αγ. Πετρούπολη και πλησίασε στην οκτάδα

Written by  Δεκ 27, 2019

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να πάρει μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 65-58 και να συνεχίσει την ανοδική του πορεία, ανεβαίνοντας στο 7-9 και εξακολουθεί να βρίσκεται στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα.

Με τον Μπίλυ Μπαρόν να ξεκινάει πολύ δυνατά, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 5-9 στο 4’, ενώ με το δεύτερο τρίποντο του Αμερικανού, που έφτασε πολύ γρήγορα τους 10 πόντους, έκανε το 13-18, πριν το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-20.

Η Ζενίτ ξεκίνησε ιδανικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 13-0 πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με 29-20, με τον Αστέρα να μειώνει σε 38-35 και το ημίχρονο να κλείνει με τους γηπεδούχους να έχουν αυτοί το προβάδισμα με 40-37.

Ο Ερυθρός Αστέρας ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε ξανά προβάδισμα με 44-49 στα μισά του τρίτου δεκάλεπτου, καταφέρνοντας να κλείσει την περίοδο με προβάδισμα 47-51 και το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ανατρέψουν την κατάσταση.

Η ρωσική ομάδα μείωσε σε 54-55, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμά τους και να φτάνουν στην πολύτιμη νίκη με 58-65.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Μπίλυ Μπαρόν που τελείωσε με 26 πόντους με 5/6 τρίποντα και 3 ριμπάουντ, ενώ ο Λοένζο Μπράουν είχε 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Από την Ζενίτ, που έμεινε στο 4-12, ο Όστιν Χόλινς είχε 14 πόντους και ο Γουίλ Τόμας 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 40-37, 47-51, 58-65