Δύσκολα την Αρμάνι, επιστρέφει στην τετράδα η ΤΣΣΚΑ

Written by  Δεκ 26, 2019

Πολύ δύσκολα κατάφερε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να επικρατήσει της Αρμάνι Μιλάνο με 78-75 και να κλείσει τη χρονιά στο κυνήγι της πρώτης τετράδας με 11-5  έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Χάκετ, που πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του.

Η Αρμάνι από την πλευρά της, έπεσε στο 8-8 κι εξακολουθεί να θέτει σε… κίνδυνο την θέση της στην πρώτη οκτάδα της διοργάνωσης.

Η ΤΣΣΚΑ πήρε προβάδισμα μετά το πρώτο πεντάλεπτο με 12-7 και, καθοδηγούμενη από τον Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος βρέθηκε σε τρομερό βράδυ, κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του δεκάλεπτου με 19-13.

Στη συνέχεια, όμως, η ιταλική ομάδα ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού, αφού έπαιξε εξαιρετική άμυνα, και με σερί 12-0 κατάφερε, όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά και να περάσει μπροστά με 26-33, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 32-39, έχοντας ένα επιμέρους double score 13-26 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ έδωσε στην Αρμάνι το μεγαλύτερο προβάδισμά της με 32-41 και ακολούθησε ένα τρομερό σερί της ΤΣΣΚΑ 13-0 που την έφερε ξανά στο προβάδισμα με 45-41.

Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε και πάλι με 59-54, αλλά με σερί 7-0 η Αρμάνι έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 59-61.

Η τελευταία περίοδος αναμενόταν αγωνιώδης και ντέρμπι μέχρι το τέλος, με την ΤΣΣΚΑ να μπαίνει με… φόρα και να δημιουργεί πολύ γρήγορα διαφορά 9 πόντων(74-65) η οποία, παρά τις προσπάθειες της Αρμάνι να επιστρέψει, ήταν ικανή να της δώσει τη νίκη με το τελικό 78-75.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος με 28 πόντους (6/9 τρίποντα), 4 ασίστ και 4 κλεψίματα οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στη νίκη, με τον Μάικ Τζέημς να κάνει επίσης μεγάλο παιχνίδι με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 11 ασίστ και τον Γιοχάνες Φόιχτμαν να έχει 14 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Από την Αρμάνι, ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και ο Αρτούρας Γκουντάιτις είχαν από 13 πόντους με τον Κάλεμπ Ταρσέφσκι να κάνει double-double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 32-39, 59-61, 78-75