Υπόθεση του β’ μέρους για την ΤΣΣΚΑ

Written by  Δεκ 18, 2019

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύθηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, όμως, στο δεύτερο πήρε μπροστά, δημιούργησε διαφορά ασφαλείας και έφτασε σε μια άνετη νίκη με 100-74, που την ανεβάζει στο 9-5 και στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό, με τους Σέρβους να υποχωρούν στο 5-9 πριν υποδεχθούν τον Ολυμπιακό την Παρασκευή στο Βελιγράδι.

Ο Μάικ Τζέημς ξεκίνησε… σεληνιασμένος και με 13 πόντους του Αμερικανού η ΤΣΣΚΑ πήρε προβάδισμα από τα μισά της πρώτης περιόδου (18-13), με τον Ερυθρό Αστέρα να αντιστέκεται και να ισοφαρίζει σε 21-21, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να απαντά με 5 σερί πόντους, που έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος της περιόδου με 21-16.

Η ΤΣΣΚΑ είχε ενέργεια και έπαιξε δυναμική άμυνα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, φτάνοντας γρήγορα το +11 (41-30) και δεν κινδύνεψε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που την βρήκε να προηγείται με 52-44.

Ο Ερυθρός Αστέρας αιφνιδίασε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και με σερί 11-2, όχι μόνο ανέτρεψε την κατάσταση, αλλά πέρασε και μπροστά με 54-55, βάζοντας δύσκολα στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης, η οποία, ωστόσο, αντέδρασε υποδειγματικά, πάτησε γκάζι και με δικό της εντυπωσιακό σερί προηγήθηκε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με την μεγαλύτερη, μέχρι εκείνη τη στιγμή, διαφορά 76-62.

Η ρωσική ομάδα έφτασε τη διαφορά και στο +18 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου (80-62), καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, κάτι που επιβεβαιώθηκε, αφού στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι παράτησαν κάθε προσπάθεια, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +27 (94-67) και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το τελικό 100-74 που την διατηρεί στο κυνήγι της επιστροφής στην πρώτη τετράδα.

Ο Μάικ Τζέημς έκανε τρομερό παιχνίδι, ολοκληρώνοντας με 29 πόντους και 6/7 τρίποντα, με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τζόελ Μπολομπόι είχε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ ο Νικίτα Κουρμπάνοφ 11 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Νταρούν Χίλλιαρντ πρόσθεσε 10 πόντους για την ΤΣΣΚΑ.

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς τελείωσε με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπίλυ Μπαρόν με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 52-44, 76-62, 100-74

Φωτό: euroleague.net