«Καθάρισε» στο β’ η Χίμκι και παραμένει στην οκτάδα

Written by  Δεκ 12, 2019

Η Χίμκι επέστρεψε στις νίκες και διατήρησε την θέση της στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας, με απολογισμό 7-6, αφού με εξαιρετικό τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 104-87, αφήνοντας την γερμανική ομάδα στο 4-9.

Το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό στα πρώτα λεπτά του, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 7’, όταν οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 8-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 23-32.

Με τρίποντο του Όγκμπε, η Άλμπα βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (23-35) και φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι, όμως, ήταν η σειρά της Χίμκι να κλείσει καλά την περίοδο και με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε αρχικά σε 43-43 και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 54-51.

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 63-51 και ανέλαβε πλήρως τα ηνία, ενώ έφτασε ακόμα και το +16 (75-59), πριν η περίοδος λήξει με 77-63.

Στην τελευταία περίοδο η Άλμπα δεν είχε δυνάμεις να επιστρέψει, με την ρωσική ομάδα να διατηρεί άνετα την διαφορά της, να προηγείται με +19 (104-85) και τελικά να παίρνει τη νίκη με το ευρύ 104-87.

Ο Ντέβιν Μπούκερ ήταν καταλυτικός με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Αλεξέι Σβεντ επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Γιόνας Γερέμπκο είχε 18 πόντους με 3 ασίστ και ο Άντονι Γκιλ είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ για την Χίμκι.

Από την Άλμπα, ο Ρόκας Γκεντράιτις είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Λάντρι Ν’Νοκό έκανε double-double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Νιλς Γκίφι είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λούκε Σίκμα πρόσθεσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 54-51, 77-63, 104-87