Πέρασε και ο Ερ. Αστέρας από το Κάουνας

Written by  Νοε 21, 2019

Ο Ερυθρός Αστέρας ανάγκασε την Ζαλγκίρις Κάουνας στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα της και δεύτερη εντός έδρας στην «διαβολοβδομάδα», επικρατώντας με 61-59 και ισοβάθμησε με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο 3-7.

Με προσήλωση στην άμυνα, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 10-4 στο 5’ και πήρε τον έλεγχο του ρυθμού, με τον Ερυθρό Αστέρα να επιχειρεί να μειώσει, αλλά να μην τα καταφέρνει και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-16.

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να παίρνει ρυθμό από την άμυνα, φτάνοντας το +7 (25-18), αλλά αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 13-2, όχι μόνο κάλυψαν την διαφορά, αλλά πέρασαν μπροστά με 27-31 για να κλείσει το ημίχρονο με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 31-33.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν για πρώτη φορά το +6 (31-37), αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε με σερί 7-0 για να προηγηθεί ξανά με 38-37, με τις δυοομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος της περιόδου που έκλεισε με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με 47-48.

Ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 48-53 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και έβαλε δύσκολα στην Ζαλγκίρις, που, ωστόσο, απάντησε με σερί 8-0 για να περάσει μπροστά με 56-53 και το παιχνίδι απέκτησε δραματικό χαρακτήρα.

Με καλάθι του Μπράουν στα 15’’ ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 58-60, ο Γκριγκόνις είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 6’’, αλλά έκανε 1/2 για το 59-60, με τον Μπαρόν να γράφει με τον ίδιο τρόπο το τελικό 59-61 και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Μπίλυ Μπαρόν με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λορένζο Μπράουν με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ηγήθηκαν των προσπαθειών των νικητών, ενώ από την Ζαλγκίρις, Εντγκάρας Ουλανόβας και Μάριους Γκριγκόνις είχαν από 11 πόντους, με τον Τζοκ Λαντέιλ να προσθέτει 10 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 31-33, 47-48, 59-61