Η Αρμάνι έσπασε το αήττητο της Μπαρτσελόνα

Written by  Νοε 01, 2019

Με εντυπωσιακή τέταρτη περίοδο η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 83-70 και την έπιασε στην βαθμολογία, όπου βρίσκονται μαζί με 5-1, σταματώντας το αήττητο σερί των «μπλαουγκράνα».

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 0-7, στέλνοντας μήνυμα με την επιθυμία της να παραμείνει μόνη κι αήττητη στην κορυφή και, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να μειώσουν, διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου που έληξε με το σκορ στο 15-20.

Η διαφορά έφτασε και το +9 για τους φιλοξενούμενους (15-24), με την Αρμάνι να κάνει την πρώτη της… επιστροφή, με σερί 13-4 για να ισοφαρίσουν σε 28-28, αλλά, η Μπαρτσελόνα απάντησε ξανά και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 30-37.

Με περισσότερη ενέργεια μπήκε η Αρμάνι στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να καλύψει και πάλι την διαφορά και να προηγηθεί για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 46-44, αλλά δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει και πάλι λύσεις, να παίρνει ξανά προβάδισμα με 50-58 και να κλείνει και την τρίτη περίοδο στο +6 (52-58).

Η τελευταία περίοδος ήταν μια απόλυτη παράσταση της ιταλικής ομάδας, που κράτησε την Μπαρτσελόνα χωρίς πόντο για περίπου 4’, ισοφαρίζοντας σε 58-58 και από το σημείο εκείνο και έπειτα ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού, προηγήθηκε με 71-64 και δεν ανησύχησε στην συνέχεια, φτάνοντας ακόμα και το +14 (83-69), παίρνοντας την νίκη με ένα συνολικό επιμέρους 31-12 στο δεκάλεπτο.

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο κορυφαίος σημειώνοντας 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ είχε 16 πόντους με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Λουίς Σκόλα έκανε επίσης πολύ καλό παιχνίδι, σημειώνοντας 14 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Από την Μπαρτσελόνα, ο Μπράντον Ντέηβις ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, ο Νίκολα Μίροτιτς σημείωσε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Κάιλ Κούριτς είχε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-37, 52-58, 83-70

Φωτό: euroleague.net