Μαθήματα… Euroleague της Άλμπα στην Ζενίτ

Written by  Οκτ 04, 2019

Η Άλμπα Βερολίνου έκανε το ιδανικότερο… ποδαρικό στην επιστροφή της στην Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε πολύ εύκολα της… πρωτάρας στη διοργάνωση Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 85-65 και χαροποίησε ιδιαίτερα το κοινό της.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έδωσαν στους «νεοφώτιστους» ένα καλό… μάθημα για το τι πρόκειται να συναντήσουν στη διάρκεια της χρονιάς.

Η Ζενίτ προηγήθηκε με 0-5 στα πρώτα λεπτά, αλλά η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους που με σερί 8-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με 22-15 και το τελευταίο δεκάλεπτο έληξε με 24-18.

Η γερμανική ομάδα είχε πια πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και με νέο σερί 8-0, πήγε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (40-27) και, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίδραση, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σημαντικό προβάδισμα 16 πόντων (47-31).

Τα πάντα ξεκαθάρισαν με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όταν η Άλμπα με σερί 6-0 έστειλε τη διαφορά τους 22 (55-33) και έκανε το έργο τους πολύ πιο εύκολο, αφού η εικόνα των δυο ομάδων δεν έδειχνε ότι μπορεί να γίνει κάποια εντυπωσιακή ανατροπή.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την Άλμπα να προηγείται με 67-50, ενώ έφτασε μέχρι και τους 24 πόντους (85-61) με το τελικό 85-65 να επιβραβεύει τους γηπεδούχους για την εμφάνισή τους.

Ο Λάντρι Ν’Νοκκο ήταν πρώτος σκόρερ της Άλμπα με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Μάρκους Έρικσον είχε 15 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Τάιλερ Κάβανο είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Νιλς Τζίφι είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Από την Ζενίτ, ο Γουίλ Τόμας σημείωσε 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Τιμ Αμπρομάιτις είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-31, 67-50, 85-65

Φωτό: euroleague.net