Με "σούπερ" Ντε Κολό στο F4 η ΤΣΣΚΑ

Written by  Απρ 26, 2019

Η ΤΣΣΚΑ επικράτησε με ανατροπή 92-83 της Μπασκόνια στην τέταρτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, έκανε το 3-1 στη σειρά και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για το F4 όπου θα βρει και φέτος στον δρόμο της στον ημιτελικό την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με σερί 7-2 στα πρώτα τρία λεπτά την αναμέτρηση, όμως η Μπασκόνια ισορρόπησε γρήγορα, προσπέρασε στο έκτο λεπτό με 11-9, ενώ έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 22-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισπανοί ξέφυγαν με πέντε πόντους στα πρώτα δύο λεπτά με 28-23, ενώ στο 14’ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +8 (35-27). Η Μπασκόνια κατάφερε να επιβάλει τον δικό της ρυθμό, ενώ η ΤΣΣΚΑ δεν είχε απάντηση με αποτέλεσμα στο 17’ η διαφορά να είναι στο +9 για τους Ισπανούς με 44-35, ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά σε διψήφια 46-35. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια μπροστά με 48-39.

Με δίποντο του Πουαριέ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με την Μπασκόνια να ανεβάζει τη διαφορά στο +11 (50-39), ενώ ο  Χουέρτας δύο λεπτά αργότερα έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα για τους Ισπανούς με 55-43. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε και με ένα γρήγορο 4-0 μείωσε σε 55-47 για να απαντήσει η Μπασκόνια που είχε βρει το κλειδί στην άμυνα των Ρώσων με δικό της σερί να ανεβάσει τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό 57-47.Το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο έκλεισε με τους Ισπανούς να προηγούνται με 59-49 και τον Πουαριέ να έχει φτάσει ήδη τους 17 πόντους. Η ΤΣΣΚΑ προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, έβρισκε λύσεις επιθετικά, όμως η άμυνα της είχε τεράστια πρόβλημα με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να βρίσκει άμεσα απαντήσεις και η διαφορά να παραμένει διψήφια στο 27’ (66-56). Στο 28’ η Μπασκόνια ήταν μπροστά με 69-60, όμως η ΤΣΣΚΑ αφυπνίστηκε έτρεξε ένα σερί 5-0 και μείωσε μετά από αρκετή ώρα στην αναμέτρηση σε 69-65, καθώς είχαμε μπει στο τελευταίο λεπτό της περιόδου. Ο Πουαριέ 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου με μια βολή έκανε το 71-65 για να έρθει ο Κλάιμπερν στη λήξη τη τρίτης περιόδου με τρίποντο να μειώσει ακόμη περισσότερο για τους Ρώσους σε 71-68.

Ο Ντε Κολό μείωσε στον πόντο με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου σε 71-70, όμως η Μπασκόνια διατήρησε την ψυχραιμία της και στο 32’ βρέθηκε στο +4 (76-72). Ο Ντε Κολό είχε πάρει φωτιά και με τρίποντο στο 33’ μείωσε και πάλι στον πόντο 76-75 για να έρθει ο Χάινς να δώσει προβάδισμα στο 34’ στην ΤΣΣΚΑ με 77-76 και βάζοντας τους Ρώσους πλέον στην διεκδίκηση της νίκης που θα τους έδινε και το εισιτήριο για το F4. Μετά από δύο λεπτά αγώνα, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ άστοχων επιθέσεων ο Κλάιμπερν με τρίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ΤΣΣΚΑ για το 80-76. Οι Ρώσοι είχαν πλέον υπέρ τους την ψυχολογία στην αναμέτρηση και στο 37’ ο Ντε Κολό έκανε το 82-76, με την ΤΣΣΚΑ να έχει δεχτεί σε επτά λεπτά μόλις πέντε πόντους. Η Ρωσική ομάδα ήταν ασταμάτητη πλεόν και φτάνοντας το σερί της στο 9-0 στα τελευταία πέντε λεπτά, ανέβασε τη διαφορά στο +8 (84-76) στο 38’. Οι παίκτες της Μπασκόνια είχαν παραδώσει τα όπλα πλέον και ο Μπόλομποι ανέβασε σε διψήφια τη διαφορά για την ΤΣΣΚΑ 86-76 κλειδώνοντας και τη νίκη που ήρθε με το τελικό 92-83.

Ο Ντε Κολό πραγματοποιώντας ηγετική εμφάνιση ήταν πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ, καθώς σημείωσε 27 πόντους με 8/11 δίποντα και 3/5 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Χίγκινς με 19. Για την Μπασκόνια ο Πουαριέ σημείωσε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:22-20, 48-39, 71-68, 83-92