Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός, σκούπισε και πηγαίνει F4 η Ρεάλ

Written by  Απρ 23, 2019

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ, όμως δεν τα κατάφερε, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 89-82 με αποτέλεσμα η Ισπανική ομάδα να κάνει το 3-0 στη σειρά και να πάρει το εισιτήριο για το F4.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα από τον Παναθηναϊκο και με τον αέρα του 2-0, προηγήθηκε στο τέταρτο λεπτό με 12-4. Ο Παναθηναϊκός μάζεψε τη διαφορά και στο έβδομο λεπτό τρέχοντας ένα σερί 12-4, προσπέρασε με 16-14. Η Ρεάλ απάντησε με δικό της σερί 9-2 στα επόμενα τρία λεπτά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε στο +9 στο 12’ για τους Ισπανούς όπου προηγήθηκαν με 27-18, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά παρέμενε εκεί, αφού η Ρεάλ ήταν μπροστά με 34-25. Ένα απίστευτο όμως σερί 16-2 του Παναθηναϊκού μέσα σε τέσσερα λεπτά τον έστειλε στα αποδυτήρια μπροστά με 41-36, δείχνοντας πως θα παλέψει μέχρι τελική πτώσης για τη νίκη. Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση ήταν πλέον ντέρμπι με τα όλα του, αφού ο Παναθηναϊκός κρατούσε την πρωτοπορία στο σκορ, όμως η Ρεάλ δεν του επέτρεπε να πάρει διαφορά και απειλούσε συνεχώς με αποτέλεσμα η Τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί ισόπαλη 58-58. Μέχρι το 35’ οι δύο ομάδες ήταν μαζί και όλα θα κρινόντουσαν στις λεπτομέρειες και τις αντοχές, αφού το σκορ ήταν στο 68-68. Η Ρεάλ τρέχοντας ένα σερί 7-2 μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε να ξεφύγει με 75-70, ενώ ένα τρίποντο του Ράντολφ στο 38’ έβαλε τους Ισπανούς μπροστά με 78-72. Ο Καλάθης από την μια και ο Καμπάτσο από την άλλη ανέλαβαν τις επιθέσεις των δύο ομάδων αφού με τέσσερις πόντους ο καθένας έφτασαν το σκορ στον πίνακα στο 82-76 για την Ρεάλ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Καμπάτσο ήταν εύστοχος και στις δύο βολές στα 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ανεβάζοντας την διαφορά στο +8 (84-76), ο Νικ Καλάθης με τρίποντο μείωσε σε 84-79 στα 23 δευτερόλεπτα, όμως ο Ισπανός γκαρντ ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, ευστόχησε και στις δύο για το 86-79 στα 23 δευτερόλεπτα κλειδώνοντας στην ουσία τη νίκη για τη Ρεάλ που επικράτησε με 89-82.

Πρώτος σκόρερ για τη Ρεάλ ο Καμπάτσο με 16 πόντους και 10 ασίστ, ενώ για τον Παναθηναϊκό ο Καλάθης σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89