Απάντησε στο break της Ζαλγκίρις η Φενέρ και βλέπει F4

Written by  Απρ 23, 2019

Η Φενέρ απέδειξε την ποιότητα της και πως όλα όσα έχτιζε όλη τη σεζόν δεν θα τα κατέστρεφε στο φινάλε, επικράτησε στη Λιθουανία της Ζαλγκίρις με 66-57, έκανε το 2-1 στη σειρά και έδειξε πως την Πέμπτη (25/4) θα επιστρέψει στην Τουρκία έχοντας στις αποσκευές της το εισιτήριο για το F4.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, προηγήθηκε με 11-5 στο 4ο λεπτό, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί μπήκαν μπροστά με επτά πόντους στο 12’ (24-17) και έκλεισαν το πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου στο +9 (29-20). Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά παρέμενε στο +9 (32-23), όμως η Φενέρ με σερί 8-2 έκλεισε τη ψαλίδα και πήγε στα αποδυτήρια πίσω με 34-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρ μπήκε ώστε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και στο 24’ το κατάφερε αφού μπήκε μπροστά με 41-37, ενώ έκλεισε προηγούμενη την περίοδο με 49-46. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Τουρκική ομάδα κράτησε χαμηλά την Ζαλγκίρις, ήταν πολύ καλύτερη από την περιφέρεια, είχε απόλυτη ηρεμία στην πίεση που δεχόταν και έφτασε στη νίκη με 66-57 παίρνοντας κεφάλι και πάλι στη σειρά, κάνοντας το break στο break και ουσιαστικά όλες οι πιθανότητες ώστε να πάρει το εισιτήριο για το F4 να είναι υπέρ της.

Πρώτος σκόρερ για την Φενέρ ο  Γκούντουριτς με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-31, 46-49, 57-66