Δύσκολη νίκη για Χολαργό, «βυθίζεται» το Ρέθυμνο

Written by  Μαρ 23, 2019

Ο Χολαργός δυσκολεύθηκε πολύ για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Ρεθύμνου και με τη νίκη του με 66-61 επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και διατηρείται στις θέσεις της πρώτης οκτάδας, με τους Κρητικούς να γνωρίζουν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό ποιοτικά, αλλά είχε πολύ δυνατές μονομαχίες, τρέξιμο και αρκετό σασπένς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν δύσκολα στο επιθυμητό αποτέλεσμα και να βυθίζουν τους φιλοξενούμενους που βλέπουν πια το μέλλον τους στην κατηγορία αρκετά δυσοίωνο.

Ο Χολαργός μπήκε από το ξεκίνημα μπροστά στο σκορ (10-4), διατήρησε το προβάδισμα του και έφτασε το +13 (22-9) στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, έχοντας κρατήσει το Ρέθυμνο χωρίς σκορ για περισσότερα από 3’.

Το Ρέθυμνο παρ’ όλα αυτά, έπαιξε πολύ καλή άμυνα που κράτησε χωρίς πόντο τους γηπεδούχους για 5’ και με σερί 11-0 μείωσε στο καλάθι (22-20), αλλά και πάλι ο Χολαργός, μόλις ξύπνησε δημιούργησε ξανά διαφορά (34-22) και προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με 34-27.

Η Κρητική ομάδα παρέμεινε κοντά στο σκορ, μετατρέποντας το παιχνίδι σε ντέρμπι (38-36), αλλά ο Χολαργός βρήκε και πάλι τον τρόπο να πάρει ξανά διαφορά με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (46-39).

Τα σκηνικό επαναλήφθηκε και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, με το Ρέθυμνο να μειώνει εκ νέου (55-51), αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με το τελικό 66-61 να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ο Βλαδίμιρος Γιάνκοβιτς με 17 πόντους, 5 ριμπαουντ και 5 ασίστ ήταν από τους κορυφαίους του Χολαργού, με τον Γιοβόντε Χόκινς να κάνει double-double με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Τορλίν Φιτζπάτρικ να σημειώνει 10 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Από το Ρέθυμνο, ο Στήβεν Μπαρτ Τζ. είχε 15 πόντους, ο Τράβις Ντάνιελς σημείωσε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Άαρον Τζόουνς σημείωσε 11 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61