Νίκησε τη Χίμκι και έμεινε ζωντανή η Μακάμπι

Written by  Μαρ 22, 2019

Σημαντική εκτός έδρας νίκη, που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στα play off πήρε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που επικράτησε της Χίμκι με 76-71 και ανέβηκε στο 13-15, ελπίζοντας και στον συνδυασμό των αποτελεσμάτων που θα της επιτρέψουν να ελπίσει.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που κάνει εκπληκτική πορεία από τη μέρα που  Έλληνας τεχνικός ανέλαβε την ηγεσία της, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, βρήκε το σθένος να αντιδράσει και να φτάσει στην πολύτιμη γι’ αυτήν νίκη.

Η Χίμκι προηγήθηκε με 24-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο, η «ομάδα του λαού» επέστρεψε γρήγορα στο ματς, μείωσε στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (39-40) και κατάφερε να προηγηθεί με την λήξη της τρίτης περιόδου (55-59).

Η Μακάμπι διατήρησε το προβάδισμα σε όλη την τελευταία περίοδο, στην οποία η μοναδική φορά που πλησίασε η Χίμκι ήταν στο 69-71 του 38’ και ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά με το τελικό 71-76 να την διατηρεί ζωντανή για την οκτάδα.

Ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ έκανε double-double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ της Μακάμπι ήταν ο Μάικλ Ρολ με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Άντζελο Καλοϊάρο έκανε επίσης μεγάλο παιχνίδι με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Τζέρεμι Πάγκο είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Χίμκι που έμεινε στο 9-19, ο ΑΛεξέι Σβεντ σημείωσε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζόρνταν Μίκι είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Μάλκολμ Τόμας είχε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 39-40, 55-59, 71-76