Η ΤΣΣΚΑ τη νίκη, η Φενέρ τη πρωτιά με Σλούκα

Written by  Μαρ 21, 2019

Η ΤΣΣΚΑ πήρε το ντέρμπι κορυφής με την Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με 70-68 στη Μόσχα για την 28η αγωνιστική και βρίσκεται πλέον μια νίκη από την πρώτη θέση. Βέβαια δεν κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά των τεσσάρων πόντων της ήττας του πρώτου γύρου (79-75) με αποτέλεσμα η πρωτιά να μην προλαβαίνει να αλλάξει χέρια, καθώς θα πρέπει η Φενέρ να αυτοκτονήσει κάνοντας δύο ήττες με Αρμάνι (εκτός) και Μακάμπι (εντός) και η ΤΣΣΚΑ δύο νίκες με Χίμκι (εκτός) και Μπασκόνια (εντός) στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Η αναμέτρηση ήταν από το ξεκίνημα πραγματικό ντέρμπι, με τη Φενέρ να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται με 18-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Ρώσοι είχαν την απάντηση στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 36-35.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε από τα πιο κλειστά της αναμέτρησης επιθετικά με την ΤΣΣΚΑ να το κατακτά με επί μέρους σκορ 16-13 και να αποκτά μικρό προβάδισμα με 52-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι, χέρι μέχρι το τέλος, όμως το τρίποντο του Χίγκινς στα 25 δευτερόλεπτα από το τέλος έβαλε μπροστά με 68-65 την ΤΣΣΚΑ και έγειρε την αναμέτρηση υπέρ της. Ο Άλι μείωσε σε 68-66 με μια εύστοχη βολή, ο Κλάιμπερν 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή για το 70-66 που ισοφάριζε την διαφορά της πρώτης αναμέτρησης, όμως ο  Κώστας Σλούκας με δίποντο στην εκπνοή έγραψε το τελικό 70-68 δίνοντας το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στην Φενέρ.

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ ο Κλάιμπερν με 16 πόντους, ενώ ο Χίγκινς σημείωσε 15. Για τη Φενέρ ο Κάλινιτς σημείωσε 17 πόντους και ο Άλι 15.

Τα δεκάλεπτα:14-18, 36-35, 52-48, 70-68