Πέρασε από το Ισραήλ η Ζαλγκίρις

Written by  Μαρ 20, 2019

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε εκτός έδρας νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-83 και την έπιασε στο 12-15, αποχαιρετώντας αμφότερες τις όποιες ελπίδες τους για την πρόκριση έστω και την τελευταία στιγμή στα play off.

Η αναμέτρηση είχε από την αρχή της ιδιαίτερο ενδιαφέρον, με την Μακάμπι να κρατά το προβάδισμα και να κλείνει την πρώτη περίοδο μπροστά με 23-19, ενώ στη συνέχεια επέβαλλε ακόμα περισσότερο τον έλεγχό της στο παιχνίδι, φτάνοντας την διαφορά στο +9 με την λήξη του ημιχρόνου (45-36).

Το δεύτερο μέρος άνηκε περισσότερο στους φιλοξενούμενους που σταδιακά άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά και κατάφεραν να επιστρέψουν από το -13 (52-39), να ισοφαρίσουν με σερί 13-0 για το 52-52 και να περάσουν μπροστά με 53-55 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με ελαφρύ πα προβάδισμα της Μακάμπι για το 59-57.

Η τελευταία περίοδος ήταν δραματική, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και την Ζαλγκίρις να προηγείται με 81-83 με καλάθι του Μιλάκνις στα 01:39. Στο χρόνο που απέμεινε η Μακάμπι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει ή και να περάσει μπροστά με τον Γουόλκαπ να δίνει προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους και τον Γουίλμπεκιν να γράφει το τελικό 83-85.

Ο Λέο Βέστερμαν ήταν ο κορυφαίος της Ζαλγκίρις με 16 πόντους 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ ο Τόμας Γουόλκαπ σημείωσε 14 πόντους και ο Μπράντον Ντέηβις με τον Μάριους Γκριγκόνις είχαν από 12 πόντους.

Για την Μακάμπι, ο Σκότι Γουίλμπεκιν με τον Ταρίκ Μπλακ σημείωσαν από 18 πόντους, ενώ ο Γιοβέλ Ζουσμάν σημείωσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-36, 59-57, 83-85