Όλα στο 11 για Μπασκόνια, Μπάγερν, Αρμάνι

Written by  Φεβ 08, 2019

Η Μπασκόνια νίκησε τη Μπάγερν στην Ισπανία με 76-68, καλύπτοντας και την διαφορά των 6 πόντων (77-71) που είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο και έκανε ένα ακόμη βήμα για τα πλέι οφ. Οι δύο ομάδες μαζί με την Αρμάνι Μιλάνο ισοβαθμούν πλέον με 11 νίκες και 11 ήττες και από ότι φαίνεται μαζί με την Μακάμπι (10-12) θα παλέψουν για την είσοδο τους στην 8αδα.

Η Μπασκόνια πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρε πολύτιμη νίκη, απέναντι σε μια Μπάγερν που εμφανίστηκε διαβασμένη, έμεινε κοντά το ημίχρονο, μόλις έναν πόντο πίσω με 38-37, όμως οι Ισπανοί άρχισαν να παίρνουν μια διαφορά ασφαλείας στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου όπου και προηγήθηκαν με 59-53, ενώ κατάφεραν να φτάσουν και διψήφια τη διαφορά στο 37' (72-62). Σε εκείνο το σημείο οι Γερμανοί αυτό που έκαναν ήταν να μην χάσουν και τη διαφορά, όμως το δίποντο του Πουαριέ με τη λήξη έδωσε τη νίκη στην Μπασκόνια με 8 πόντους διαφορά, καλύπτοντας την ήττα του πρώτου γύρου για τους Ισπανούς.

Πρώτος σκόρερ για την Μπασκόνια ο Τζάινινγκ με 13 πόντους, ενώ ο Τζόουνς είχε 12 πόντους, ο Πουαριέ 11 και οι Βόιτμαν, Σίλντς από 10. Για την Μπάγερν ο Ουίλιαμς είχε 18 πόντους, ενώ καθοριστικό ήταν το τραγικό ποσοστό στα τρίποντα για τους Γερμανούς με 4/25 (16%).

Τα δεκάλεπτα:19-16, 38-37, 59-53, 76-68

Η Αρμάνι δυσκολεύτηκε απέναντι στην Νταρουσάφακα για 30 λεπτά, όμως κατάφερε να επικρατήσει με 90-78 και να μείνει στο κυνήγι της εισόδου στα πλέι οφ της Euroleague, καθώς μετά και τη νίκη της Μπασκόνια επί της Μπάγερν οι τρεις ομάδες ισοβαθμούν στην 7η θέση, μια νίκη πίσω από τον έκτο Ολυμπιακό και μια περισσότερη από την 10η Μακάμπι.

Οι Ιταλοί είδαν τους Τούρκους να μπαίνουν καλά στην αναμέτρηση, καθώς στο ημίχρονο η Αρμάνι ήταν μπροστά με 40-36, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η Νταρουσάφακα προσπέρασε με 61-60. Τα δύσκολα όμως έγιναν εύκολα για την Αρμάνι στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου κατάφερε να ξεφύγει στην αναμέτρηση κυρίως χάρη στον εξαιρετικό Κουζμίνσκας, να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια και να φτάσει σε μια άνετη νίκη στο τέλος με 90-78.

Πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι ο Κουζμίνσκας με 19 πόντους, ενώ ο Τζέιμς σημείωσε 18, ο Τζέρελς 16, ο Μίτσοφ 11 και ο Νάναλι 10. Για την Νταρουσάφακα ο Ντάγκλας σημείωσε 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-36, 60-61, 90-78