Πήρε τη νίκη κι έπιασε τη Ρεάλ η ΤΣΣΚΑ

Written by  Φεβ 08, 2019

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ρεάλ Μαδρίτης, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 81-78 και να πιάνουν την Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο 17-5, ξεπερνώντας την, μάλιστα στην ισοβαθμία για την 2η θέση, μετά από μια… παράσταση που θα μπορούσε να είναι και ο τελικός της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ήταν αντάξια της αξίας των δυο ομάδων, που αποτελούν από τα παραδοσιακά φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς και καμία να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Η Ρεάλ έκανε καλύτερο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο με 34-40, αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν της επέτρεψε να ξεφύγει περισσότερο, ισοφάρισε με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου και οι δυο ομάδες πήγαν κυριολεκτικά πόντο-πόντο μέχρι το τέλος.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 77-70 στο 38’ και έδειξε ότι παίρνει ψυχολογικό προβάδισμα νίκης, αλλά η Ρεάλ μείωσε ξανά στον πόντο (77-76) και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό.

Ο Γουίλ Κλίμπουρν με 2/2 βολές έκανε το 79-76 στα 33’’,ο Γκουστάβο Αγιόν μείωσε ξανά πολύ γρήγορα σε 79-78 στα 27’’ και ήταν η σειρά του Ντάνιελ Χάκετ να πάει στις βολές για το 81-78 στα 17’’.

Με μία ακόμα βολή του Κλύμπουρν έμελλε να γραφτεί το τελικό 82-78, αφού στο χρόνο που έμεινε, η Ρεάλ δεν κατάφερε να σημειώσει το τρίποντο της ισοφάρισης, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη σε ένα μεγάλο ντέρμπι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ΤΣΣΚΑ ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Κόρι Χίγκινς σημείωσε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Ντάνιελ Χάκετ είχε 14 πόντους.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης, ο Άντονι Ράντολφ σημείωσε 20 πόντους, ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Κλέμεν Πρέπελιτς τελείωσε με 10 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 34-40, 64-61, 81-78