Ήττα σοκ για Μπασκόνια,πέρασε από την Μπαρτσελόνα η ΤΣΣΚΑ, νίκες για Μπάγερν και Μπούντουτσνοστ

Written by  Ιαν 25, 2019

Η Νταρπυσάφακα έκανε την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς μετά τον Ολυμπιακό νίκησε και την Μπασκόνια με 80-75 στην Τουρκία για την 20η αγωνιστική της Euroleague.

Αυτή η ήττα για τους Ισπανούς είναι μαχαιριά για την μάχη που δίνουν για την 8αδα, αφού τόσο η Αρμάνι, όσο και η Μπάγερν σημείωσαν νίκες.

Η Μπασκόνια μπήκε καλά προηγήθηκε με 29-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως είδε τους Τούρκους να κλείνουν το ημίχρονο πίσω σε απόσταση ενός καλαθιού 47-45. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί έδειχναν πως όσο η ώρα περνούσε τόσο λιγότερες λύσεις είχαν, με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να πάρει την πρωτοπορία στο σκορ με 63-61. Μπαίνοντας στο 4ο δεκάλεπτο όμως οι Τούρκοι έκαναν την αντεπίθεση τους, ξέφυγαν στο σκορ ακόμη και με 8 πόντους στο 38΄30’’ και έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση με 80-75.

Πρώτος σκόρερ για την Νταρουσάφακα ο Ντάγκλας με 21 πόντους, ενώ για την Μπασκόνια ο Γιάνινκγ σημείωσε 18.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 45-47, 63-61, 80-75

Η Μπαρτσελόνα ήταν για 37 λεπτά μέσα στην διεκδίκηση της νίκης απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, όμως οι Ρώσοι έδειξαν την ποιότητα τους και έφυγαν νικητές από την Ισπανία με 84-76.

Η αναμέτρηση ήταν από ξεκίνημα ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι, χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο και να κλείνουν ισόπαλες 20-20, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ρώσους μπροστά 44-41. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να μένει μέσα στο παιχνίδι και να μην αφήνει την ΤΣΣΚΑ να ξεφύγει, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με την Ισπανική ομάδα πίσω μόλις ένα καλάθι 63-61. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν φάνηκε να αλλάζει, καθώς μέχρι το 37΄οι δύο ομάδες ήταν μαζί, ώσπου ένα ξέσπασμα των Ρώσων έκανε τελικά και τη διαφορά, γέρνοντας την αναμέτρηση υπέρ τους, αφού το 70-68 υπέρ τους στο 37', έγινε 80-71 ένα λεπτό πριν το τέλος, με το τελικό 84-76 να έρχεται άνετα.

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ ο Κουρμπανόφ με 17 πόντους, ενώ για την Μπαρτσελόνα ο Κλαβέρ σημείωσε 17.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-44, 61-63, 76-84

Για ένα δεκάλεπτο κράτησε ο ενθουσιασμός της Χίμκι, από την αλλαγή προπονητή, όμως στη συνέχεια η Μπάγερν τη σκότωσε επικρατώντας με 71-60.

Η Χίμκι προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με το απίστευτο 28-10 και όλα έδειχναν πως θα έκανε περίπατο, όμως οι Γερμανοί δεν εγκατέλειψαν το παρκέ τόσο νωρίς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο απάντησαν με επί μέρους σκορ 25-12 κλείνοντας πίσω στο ημίχρονο με 40-35, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο απάντησαν με επί μέρους σκορ 21-10 για να προσπεράσουν με 56-50. Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Μπάγερν να φτάνει άνετα στο τελικό 71-60. Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης, πως οι Γερμανοί δέχτηκαν σε 30 λεπτά αγώνα μόλις 32 πόντους και σημείωσαν 61.

Πρώτος σκόρερ για την Μπάγερν ο Γουίλιαμς με 20 πόντους, ενώ για την Χίμκι ο Μίκι και ο Τόμας είχαν από 13. Με σχεδόν 50 % σούταραν από το τρίποντο οι Γερμανοί (10/21), ενώ οι Ρώσοι μόλις με 14% (3/21).

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 40-35, 50-56, 60-71

Η Μπούντουτσνοστ σε ένα παιχνίδι κλειστό με τη Γκραν Κανάρια νίκησε στο Μαυροβούνιο με 75-70 και την έφτασε στις 6 νίκες.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν επιθετικά κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 27-24 υπέρ της Μπούντουτσνοστ. Οι Ισπανοί στο δεύτερο δεκάλεπτο κλείδωσαν την άμυνα τους και προσπέρασαν με 38-36. Μέχρι εκεί όμως γιατί στο δεύτερο ημίχρονο οι Μαυροβούνιοι εμφανίστηκαν καλύτεροι και πιο έτοιμοι στα κρίσιμα σημεία και κράτησαν απόσταση από τους Ισπανούς φτάνοντας στη νίκη με75-70.

Ο Κόουλ σημείωσε 20 πόντους για την Μπούντουτσνοστ, ενώ για την Γκραν Κανάρια ο Βένε σημείωσε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 36-38, 61-57, 75-70