Μόνη στην 4η θέση η Εφές, άνετη επιστροφή στις νίκες για Φενέρ

Written by  Ιαν 11, 2019

Η Αναντολού Εφές ανέβασε… ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε μια ακόμα νίκη, αυτή τη φορά επί της Χίμκι με 81-72, που την διατηρεί πλέον μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας με απολογισμό 12-6, δείχνοντας πόσο αποφασισμένη είναι φέτος να είναι η χρονιά της.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, όπου η Χίμκι, με φόρα από τη νίκη επί της Φενερμπαχτσέ, έδειξε πως μπορεί να κάνει τη ζημιά, η Εφές έκανε ένα σερί 11-0 για να πάρει μια διαφορά, που την έφερε στο τέλος του δεκάλεπτου στο 23-16. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να είναι μέσα στο παιχνίδι, χτυπώντας με πιεστική άμυνα και υπομονή στην επίθεση, που τους έφερε σε απόσταση αναπνοής με το τέλος του ημιχρόνου.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος, με τον Βασίλιε Μίσιτς να κάνει σπουδαίο παιχνίδι και με δικούς του πόντους, αλλά και «σερβίροντας» στους συμπαίκτες του, η Εφές όχι μόνο ανέβασε τη διαφορά, αλλά την εκτόξευσε και στο +17 (57-40), πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 62-51.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, αφού η ρωσική ομάδα δεν είχε δυνάμεις να φτάσει στην ανατροπή, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα ακόμα σημαντικό αποτέλεσα στην προσπάθειά τους να τερματίσουν στην πρώτη τετράδα.

Ο Βασίλιε Μίσιτς με 16 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του που είχε επίσης τον Αντριέν Μερμάν με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, τον Τζέημς Άντερσον με 11 πόντους και τον Μπράιαντ Ντάνστον επίσης με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Τζόρνταν Μίκι ξεχώρισε για τη Χίμκι με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τόνι Κρόκερ είχε 12 πόντους και ο Άντονι Γκιλ 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 36-34, 62-51, 81-72

Η Φενερμπαχτσέ δεν συνάντησε κανένα εμπόδιο απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας και επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας πολύ εύκολα με 78-61, συνεχίζοντας να οδηγεί την κούρσα με 16-2.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, που φάνηκε να μπαίνουν αρκετά νωθροί, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέβαλαν το ρυθμό τους και άρχισαν να δημιουργούν μια διαφορά (19-11 στο 10’). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν, με τη Φενερμπαχτσέ να φτάνει ακόμα και το +19 στο δεύτερο δεκάλεπτο (38-19) και να κλείνουν το ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας (43-29).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια  με τη Φενερμπαχτσέ να διατηρεί τα κεκτημένα και, παρά την προσπάθεια της Ζαλγκίρις να μειώσει (57-50 στο 32’), να φτάνει στην άνετη επικράτηση με 78-61.

Ο Γιαν Βέσελι έκανε double-double με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ και οι Μελίχ Μαχμούτογλου και Κώστας Σλούκας είχαν από 14 πόντους, με τον Έλληνα γκαρντ να έχει και 6 ασίστ.

Από την Ζαλγκίρις που έμεινε στο 7-11, ο Μπράντον Ντέηβις είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 43-29, 57-44, 78-61