Με νίκες προχώρησαν Ρεάλ, Χίμκι και Ζαλγκίρις

Written by  Δεκ 22, 2018

Η Χίμκι έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως επικράτησε σε νεκρό χρόνο σχεδόν με δύο βολές του Μίκι Τζόρνταν 85-84 της Νταρουσάφακα. Οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, προηγήθηκαν 30-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι μείωσαν στο ημίχρονο σε 45-43, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποιώντας ένα δυνατό τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε και πάλι με 69-57 και έδειχνε πως οδεύει προς τη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως ήρθαν τα πάνω κάτω με την Νταρουσάφακα να μπαίνει μπροστά με 84-83 στα 13 δευτερόλεπτα με τον Έβανς, όμως το φάουλ του Μακόλουμ στο 1 δευτερόλεπτο πάνω στον Μίκι Τζόρνταν ήταν καθοριστικό αφού ο παίκτης της Χίμκι ήταν απόλυτα εύστοχος από την γραμμή γράφοντας το τελικό 85-84 υπέρ της Χίμκι.

Πρώτος σκόρερ για την Χίμκι ο Μπόστ με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 45-43, 69-57, 85-84

Δείτε την στατιστική ΕΔΩ

Η Ζαλγκίρις πιέστηκε από την Μακάμπι στην Λιθουανία, όμως επικράτησε με 80-73. Αν και η Μακάμπι έμεινε κοντά στο σκορ, πήγε στα αποδυτήρια πίσω με έξι (39-33), ήταν στο -5 (62-57) στο 32΄δεν κατάφερε να ακολουθήσει στο κλείσιμο του αγώνα τους Λιθουανούς οι οποίοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά και έφτασαν στη νίκη με 80-73.

Πρώτος σκόρερ ο Μιλάκνις με 16 πόντους για την Ζαλγκίρις, ενώ για την Μακάμπι ο Ουίλμπεκιν σημείωσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-33, 59-53, 80-73

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με την Μπάγερν στη Γερμανία και έφτασε εύκολα στο τελικό 82-72 υπέρ της. Οι πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος όπου και προηγήθηκε με 46-31, κάτι που της έδωσε την δυνατότητα να κρατήσει απόσταση ασφαλείας στο δεύτερο μισό και να φτάσει σε μια ακόμη νίκη επικρατώντας της Μπάγερν με 82-72.

Πρώτος σκόρερ για την Ρεάλ ο Ράντολφ με 22 πόντους , ενώ ο Γιούλ είχε 19.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 31-46, 59-65, 72-82