Με ανατροπή το τουρκικό ντέρμπι στην Εφές, στην Αρμάνι το θρίλερ, άνετα η Ρεάλ, νέα ήττα για Μπασκόνια

Written by  Οκτ 25, 2018

Η Αναντολού Εφές επέστρεψε από το -16 και πήρα μεγάλη νίκη στον πρώτο τουρκικό… εμφύλιο για φέτος με 89-83 αναγκάζοντας την Φενερμπαχτσέ στην πρώτη της ήττα στην διοργάνωση.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν καταιγιστική από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και πήρε διαφορά 14 πόντων (12-26), έφτασε το +16 πριν το τέλος του ημιχρόνου (32-48) και επέβαλε από νωρίς τον δικό της… νόμο.

Η Εφές, ωστόσο, μπήκε αλλαγμένη μετά το ημίχρονο, απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 28-13, πέρασε μπροστά στο τέλος της περιόδου με 66-65 και έκανε το παιχνίδι ντέρμπι ξανά.

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα κλασικό εγχώριο ντέρμπι με δυνατές μονομαχίες και τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι, φτάνοντας τελικά στην μεγάλη νίκη που τους φέρνει στο 3-1 μαζί με τους συμπατριώτες τους, περσινούς φιναλίστ της Ευρωλίγκα.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Ροντρίκ Μπομπουά που είχε 17 πόντους με 4 ασίστ και τον Αντριέν Μερμάν που έκανε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά και από τον Τίμπορ Πλάις που τελείωσε με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και τον Βασίλιε Μίσιτς που σημείωσε 13 πόντους με 6 ασίστ για την Εφές.

Από την Φενερμπαχτσέ, ο Γιαν Βέσελι ήταν εντυπωσιακό,ς φτάνοντας πολύ κοντά σε triple-double με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και ένα κόψιμο, ο Νικολό Μέλλι είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Κώστας Σλούκας έφτασε κοντά στο double-double με 11 πόντους και 8 ασίστ και ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε 10 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 38-52, 66-65, 89-83

Η Μπάγερν Μονάχου εκμεταλλεύτηκε ξανά την έδρα της για να κάνει τη ζημιά αυτή τη φορά στην Μπασκόνια, της οποίας επικράτησε με 77-71 και ανέβηκε στο 2-2, αφήνοντας τους οικοδεσπότες του Final Four στα χαμηλά της βαθμολογίας με απολογισμό 1-3.

Η γερμανική ομάδα εκμεταλλεύτηκε την φτωχή παρουσία της ισπανικής ομάδας στο πρώτο δεκάλεπτο και δημιούργησε μια διαφορά (20-11), την οποία δεν δυσκολεύθηκε να διατηρήσει μέχρι το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, αλλά δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο από το να μείνουν κοντά στο σκορ, γνωρίζοντας μια ακόμα ήττα και χάνοντας σημαντικό έδαφος από το ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 22 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Μαόντο Λο σημείωσε 15 πόντους και ο Νιχάντ Ντέντοβιτς 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για την Μπασκόνια, ο Βενσάν Πουαριέ έκανε double-double με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Τόρνικε Σενγέλια σημείωσε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Ματ Τζάνινγκ είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 43-32, 61-52, 77-71

Η Αρμάνι Μιλάνο δια χειρός Μάικ Τζέιμς υπέταξε την Χίμκι με 81-80 και την άφησε δίχως νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Η Χίμκι αν και είχε σε κακή ημέρα από την περιφέρεια τον Σβέντ (1/10 τρίποντα), είχε ένα εξαιρετικό Τζόρνταν και αυτό την έκανε στο πρώτο μέρος ειδικά να βρει πιο πολλές λύσεις και να μπει μπροστά στο ημίχρονο με 45-39.

Η Αρμάνι όμως μπήκε ορεξάτη στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Τζέιμς, Μπέρτανς έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, σημείωσε 27 ποντους στην επίθεση, δέχθηκε 17 στην άμυνα και αυτό την έβαλε μπροστά με 66-62 παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την Αρμάνι να είναι μπροστά με 74-70 δύο λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο όμως μίλησε το κρύο αίμα των Ρώσων όπου πρώτα με τον Μόνια (τρίποντο) και μετά με τον Σβέντ προσπέρασαν με 75-74. Ο Κουζμίνσκας έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Αρμάνι με 76-75 για να απαντήσει ο Σβεντ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό κάνοντας το 77-76 υπέρ της Χίμκι.

Ο Μάικ Τζέιμς όμως ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο τέλος για την Αρμάνι, καθώς αποδείχθηκε απόλυτα εύστοχος από την γραμμή των βολών και με 5/5 έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Αρχικά ο Τζέιμς έδωσε το προβάδισμα με 78-77, ενώ στο τρίποντο του Μόνια (έκανε το 80-78 υπέρ της Χίμκι) κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια για τρίποντο στα τρία δευτερόλεπτα, ευστόχησε και στις τρεις βολές και η Αρμάνι πήρε πολύτιμη νίκη με 81-80 βυθίζοντας ακόμη πιο κάτω την χωρίς νίκη Χίμκι.

Πρώτος σκόρερ για την Αρμάνι ο Μάικ Τζέιμς με 25 πόντους, ενώ ο Μπέρτανς είχε 16 πόντους. Για την Χίμκι ο Τζόρνταν σημείωσε 26 πόντους, ενώ ο Σβεντ που τον ακολούθησε με 19 πόντους είχε τραγικό ποσοστό στο τρίποντο με 1/10.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-45, 66-62, 81-80

Η Ρεάλ είχε εύκολο έργο απέναντι στην Μπούντουκνοστ και έφτασε άνετα στη νίκη με 89-55. Η αναμέτρηση στην Μαδρίτη αποδείχθηκε τυπική διαδικασία με την Ρεάλ να μπαίνει απο την αρχή δυνατά και να καθαρίζει εύκολα το ημίχρονο με διψήφια διαφορά 44-31.

Στο δεύτερο μισό παρά τις πολλές αλλαγές ο ρυθμός δεν άλλαξε, η Μπούντουκνοστ δεν μπόρεσε να μπει ποτέ σε αυτόν και η Ρεάλ ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά για να φτάσει στο τελικό 89-55.

Πρώτοι σκόρερ για την Ρεάλ οι Ράντολφ και Κάρολ με 11 πόντους, ενώ ο Ταβάρες έκανε doubledouble με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-31, 65-44, 89-55