Μαγικός Σλούκας και νίκη Φενέρ, απόδραση Εφές από Ρωσία, άνετα το 3/3 η Ρεάλ

Written by  Οκτ 19, 2018

Με τον Σλούκα (20π.) οδηγό και να σπάει τα κοντέρ στην αξιολόγηση (25) η Φενέρ επέστρεψε από διψήφια στη Λιθουανία και νίκησε τη Ζαλγκίρις με 82-75. Λίγο πιο δίπλα στη Ρωσία η Εφές απέδρασε με τρίποντο του Μπαλμπάι στο τέλος επικρατώντας με 85-84, αφού πρώτα είχε βάλει τα χέρια της να βγάλει τα μάτια της. Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα η Ρεάλ και με έναν εξαιρετικό Γιούλ (23π.), έφτασε άνετα στη νίκη με 97-79 επί της Μπασκόνια.

Χίμκι – Εφές 84-85

Απέδρασε από τη Ρωσία η Εφές, καθώς με ένα απίθανο τρίποντο στο τέλος της αναμέτρησης του Ντογκούς Μπαλμπάι της χάρισε τη νίκη με 85-84.

Η Χίμκι δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και η Εφές που πατούσε πιο ήρεμα στο παρκέ βρήκε την ευκαιρία να μπει μπροστά στο ημίχρονο με 45-37, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά 67-55 και φάνταζε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όμως ο Σβεντ πήρε το όπλο του, εκτέλεσε την Εφές και έφερε το παιχνίδι με 14 προσωπικούς πόντους στα ίσια 69-69. Η Εφες δεν έχασε την ψυχραιμία της όμως και με σερί 6-0 πήρε εκ νέου προβάδισμα με 75-69. Η Χίμκι όμως επέστρεψε και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό πήρε το προβάδισμα και τον έλεγχο της νίκης αφού στα 29’’ πριν το τέλος ήταν μπροστά 81-78, αλλά έδωσε το δικαίωμα στην Εφές να έχει 10 δευτερόλεπτα στην διάθεση της, ώστε να πετύχει δίποντο για παράταση ή τρίποντο για τη νίκη αφού το σκορ ήταν 84-82 υπέρ των Ρώσων. Η επιλογή γνωστή, τρίποντο του Μπαλμπάι και η Εφές νικήτρια, αφήνοντας δίχως νίκη τη Χίμκι στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-45, 55-67, 84-85

Η στατιστική λόγω προβλήματος κρατήθηκε γραπτώς, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο κράτησε 48 λεπτά, καθώς υπήρχε σοβαρό πρόβλημα στον ηλεκτρονικό πίνακα και το χρονόμετρο.

Ζαλγκίρις – Φενέρμπαχτσε 75-82

Η Ζαλγκίρις πλήρωσε το κακό τέταρτο δεκάλεπτο και ηττήθηκε από την Φενέρμπαχτσε με 82-75 στη Λιθουανία.

ΟΙ Λιθουανοί είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και μετά το πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο (25-18), ακολούθησε ένα επίσης δυνατό δεύτερο που την έστειλε στα αποδυτήρια μπροστά με 42-34. Η Φενέρ όμως με τον Κώστα Σλούκα να την οδηγεί και να κάνει ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια στην Ευρωλίγκα με αξιολόγηση 25 και 20 πόντους (3/5διπ., 4/6τριπ., 2/2 βολ., 5ασ) έφερε κοντά την αναμέτρηση με το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου 57-53 και με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου το έκλεισε με επί μέρους σκορ 29-18 έφτασε στην επικράτηση με 82-75.

Εκτός από τον Κώστα Σλούκα, εξαιρετικός ήταν και ο Λουίτζι Ντατόμε με 11 πόντους. Για την Ζαλγκίρις 23 πόντους σημείωσε ο Ουόλτερς.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-34, 57-53, 82-75

Δείτε ΕΔΩ την στατιστική

Ρεάλ – Μπασκόνια 97-79

Με μπροστάρη για ένα ακόμη ματς τον εξαιρετικό Σέρχιο Γιούλ (23π.)  η Ρεάλ έφτασε στη νίκη με 97-79 επί της Μπασκόνια και έκανε το 3/3.

Η Ρεάλ μπήκε επιθετικά από το ξεκίνημα, ώστε να μην επιτρέψει στην Μπασκόνια να πάρει τον έλεγχο και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 52-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια κατάφερε να το κατακτήσει σε πόντους με 23-22 (74-67), όμως μέχρι εκεί, καθώς με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Ρεάλ πάτησε το πόδι στο γκάζι και δεν έβαλε φρένο ανεβάζοντας τρία λεπτά πριν το τέλος την διαφορά στο +20 (95-75) και επικρατώντας με 97-79 .

Πρώτος σκόρερ ο Γιούλ για την Ρεάλ με 23 πόντους, ενώ για την Μπασκόνια ο Χουέρτας είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 52-44, 74-67, 97-79