Μείωσε και ελπίζει η Χίμκι

Written by  Απρ 25, 2018

Η Χίμκι έδειξε ότι έχει ακόμα «σφυγμό» και με ψυχωμένη εμφάνιση απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, πήρε τη νίκη με 79-73, μειώνοντας την σειρά και την Παρασκευή ελπίζει να ισοφαρίσει και να την στείλει σε πέμπτο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν δείξει ήδη από τις δυο πρώτες αναμετρήσεις της σειράς ότι μόνο εύκολος αντίπαλος δεν είναι, χάνοντας στις λεπτομέρειες, όμως, αυτή τη φορά ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να κάνει το 3-0 και να προκριθεί από σήμερα στο Final Four.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν η Χίμκι με συνεχόμενα τρίποντα μετέτρεψαν το 65-65 μέσα σε δύο λεπτά σε 74-65 και ουσιαστικά έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Η ΤΣΣΚΑ προσπάθησε να μειώσει, έφτασε μέχρι τους 3 πόντους (76-73), αλλά η Χίμκι δεν ήταν διατεθειμένη να αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε τελικά τη νίκη που της δίνει την δυνατότητα να παραμείνει ζωντανή στο δύσκολο κυνήγι της πρόκρισης.

Ο Αλεξέι Σβεντ με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Άντονι Γκιλ με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν οι δυο πυλώνες της νίκης για την Χίμκι, ενώ από την ΤΣΣΚΑ, ο Κόρι Χίγκινς έκανε προσωπικό ρεκόρ με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο 2 κοψίματα, 8 κερδισμένα φάουλ και συνολικά 35 βαθμούς αξιολόγησης, ο Οθέλο Χάντερ έκανε double-double με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Σέρχιο Ροντρίγκερ έκανε επίσης πολύ καλή εμφάνιση με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-42, 60-57, 79-73