«Ερυθρόλευκη» κορυφή

Written by  Νοε 18, 2017

Σοβαρός και συγκεντρωμένος στο στόχο του που δεν ήταν άλλος από τη νίκη ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ με 85-59 και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Από την αρχή του αγώνα οι  «ερυθρόλευκοι» έδειξαν τις διαθέσεις τους και προηγήθηκαν με 11-4 (4΄) ενώ η διαφορά έφτασε στο συν 12  (22-10, 9’). Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την αντεπίθεση του με τους Ρότσεστι  και Ντάνγκουμπτς μειώνοντας  σε 22-19, 12’). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε μέσα από την πιεστική άμυνα και με 2/2 τρίποντα του Ρόμπερτς η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό πόντων (40-30, 18΄).

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασαν τη διαφορά στους συν 15 (56-41, 23΄). Λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα καθώς δημιουργήθηκε ανησυχία στις κερκίδες εξαιτίας κυρίως δακρυγόνων που έπεσαν εκτός του ΣΕΦ και η βαριά ατμόσφαιρα οδήγησε τους διαιτητές να διακόψουν για λίγο την αναμέτρηση.

Με την επανέναρξη του παιχνιδιού οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν ότι δεν επηρέασε το ρυθμό τους η διακοπή και έφτασαν στο 65-46 (29’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν σοβαροί και έτσι η διαφορά πήγε στο +23 (74-51, 34’).  Το τελικό 85-59 σήμαινε και κορυφή για τον Ολυμπιακό που συγκατοικεί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 6-2 νίκες. Το σκορ για τους γηπεδούχους μοιράστηκε, με τον Τόμπσον να έχει 14 πόντους, τον Μιλουτίνοφ 13 πόντους και τον Παπαπέτρου 11.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 47-37, 67-49, 85-59