Παραμένει πρώτη η Ρεάλ, 100άρα η ΤΣΣΚΑ στον Ερ. Αστέρα, «άγγιξε» την ανατροπή η Μπασκόνια

Written by  Φεβ 09, 2017

Η Ρεάλ Μαδρίτης που πέρασε δύσκολα από την έδρα της Ούνικς Καζάν με 77-81 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκας.

Η ισπανική ομάδα είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Με σερί 7-0 η Ρεάλ πήρε προβάδισμα 9 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (70-79) και έφτασαν στην 17η νίκη τους στη διοργάνωση.

Ο Άντονι Ράντολφ είχε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Οθέλο Χάντερ είχε 14 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Γκουστάβο Αγιόν είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς δεν σκόραρε πολύ, αλλά είχε πληθωρική παρουσία για ένα ακόμα παιχνίδι με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ σημείωσε 20 πόντους με 3 ασίστ για την Ούνικς, με τον Κίνο Κολόμ να έχει 11 πόντους με 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 36-43, 59-57, 77-81

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ωστόσο, η ρωσική ομάδα δεν είχε διάθεση για αστεία και με εντυπωσιακή εμφάνιση διέλυσε την σερβική ομάδα με 102-80 και έδειξε τις προθέσεις της να αφήσει πίσω το κακό διάστημα που προηγήθηκε.

Η επιστροφή του Μίλος Τεόντοσιτς σημαδεύτηκε από μια μεγάλη εμφάνιση και μαζί με τον Νάντο Ντε Κολό, συνέθεσαν για πολλοστή φορά ένα «φονικό» δίδυμο που έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη ομάδα στο παρκέ.

Ο Γάλλος γκαρντ είχε 25 πόντους με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Σέρβος τον ακολούθησε με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και μαζί οδήγησαν την ΤΣΣΚΑ στη νίκη. Ο Νικίτα Κουρμπάνοφ έκανε επίσης μεγάλο παιχνίδι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τον Ερυθρό Αστέρα που γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του, ο Λούκα Μίτροβιτς είχε 16 πόντους με 9 ασίστ και ο Τσαρλς Τζένκινς είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 33-26, 58-46, 77-64, 102-80

Η Αναντολού Εφές είδε την Αρμάνι Μιλάνο να της κάνει… πλάκα για ένα ημίχρονο και να την απειλεί να την ρίξει από την οκτάδα, όμως, στη συνέχεια σοβαρεύτηκε και με επιμέρους σκορ 50-32 στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε τη νίκη με 90-86 και παρέμεινε στις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Ο Τομά Ερτέλ ήταν ο πρώτος σκόρερ της τουρκικής ομάδας με 17 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Τάιλερ Χάνεϊκατ είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τζέησον Γκρέϊντζερ είχε προσφορά σε πολλούς τομείς της στατιστικής  με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από την Αρμάνι, που έκανε το τέλειο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε και έμεινε στο 7-15, ο Ρακίμ Σάντερς είχε 18 πόντους, ο Μάντας Καλνιέτις 15 πόντους με 4 ριμπάουντ, και ο Τζαμέλ ΜακΛήν με τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα είχαν από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 40-54, 69-74, 90-86

Η Μπασκόνια έφτασε κοντά σε μια πολύ μεγάλη ανατροπή, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε καν να εκδηλώσει την τελευταία επίθεση που θα χάριζε τη νίκη και έτσι γνώρισε την ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 85-84 και υποχώρησε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Η «ομάδα του λαού» βρέθηκε μπροστά στο σκορ ακόμα και με 19 πόντους (66-47 στο 27’) και όλα έδειχναν πως έχουν κριθεί, όμως, οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο έκαναν μια τεράστια αντεπίθεση, βρέθηκαν με την τελευταία επίθεση στα χέρια τους, αλλά δεν κατάφεραν καν να κάνουν προσπάθεια κι έτσι το τελικό 85-84 ήρθε για να κάνει ένα μεγάλο δώρο στον Παναθηναϊκό, που τον αφήνει μόνο στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο Άντριου Γκάουντελοκ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 21 πόντους, με τον Σιλβέν Λάντεσμπεργκ να προσθέτει 18 πόντους, ενώ από την Μπασκόνια, ο Αντρέα Μπαρνιάνι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ο Ροντρίκ Μπομπουά είχε 16 πόντους και ο Γιοχάνες Βόιτμαν έκανε double-double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-39, 69-55, 85-84

Φωτό: euroleague.net