Δυσκολεύτηκε, αλλά έκανε την… δουλειά η Μακάμπι

Written by  Οκτ 01, 2020

Με ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι Τελ Αβίβ, πήρε προβάδισμα ασφαλείας απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, που την οδήγησε στην πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση με 80-73 και ξεκίνησε την προσπάθειά της να φτάσει ψηλά, όπως είναι και ο στόχος που έχει θέσει εξαρχής.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, όταν οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο (15-14 στο 6’), η Άλμπα άρχισε να ανεβάζει… στροφές και με σερί 9-0 προηγήθηκε με 15-23, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφιο προβάδισμα 19-29.

Η Μακάμπι αντέδρασε εντυπωσιακά με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν κυριάρχησε σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, «κλείδωσε» την γερμανική ομάδα και με εντυπωσιακό σερί 25-4, όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά προηγήθηκε με 44-33 και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 49-41.

Οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα, παρά την προσπάθεια της Άλμπα να μειώσει, η οποία πλησίασε στους 3 (61-58), αλλά με σερί 6-0, έφτασαν και πάλι το +9 στην λήξη του τρίτου δεκάλεπτου για το 67-58.

Το νερό είχε ήδη μπει στο… αυλάκι, με την Μακάμπι να έχει πάρει πλέον αέρα για να φτάσει για πρώτη φορά σε προβάδισμα 75-60 και ουσιαστικά να καθαρίσει την νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 80-73.

Ο Άντζελο Καλοϊάρο είχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ, ο Κρις Τζόουνς 12 πόντους με 7 ασίστ και ο Οθέλο Χάντερ πρόσθεσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ για τους νικητές.

Από την Άλμπα, ο Μάρκους Έρικσον είχε 18 πόντους, ο Σιμόνε Φοντέκιο σημείωσε 17 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Πέιτον Σίβα σημείωσε 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 49-41, 67-58, 80-73