Ιστορική πρόκριση του Προμηθέα στα προημιτελικά του Eurocup

Written by  Μαρ 04, 2020

Ο Προμηθέας Πάτρας εξακολουθεί να γράφει ιστορία, καθώς επικράτησε πολύ εύκολα εκτός έδρας της γερμανικής Όλντενμπουργκ με 97-72 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του 7Days Eurocup, όπου θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας την τουρκική Τόφας.

Η ελληνική ομάδα χρειαζόταν την νίκη για να διασφαλίσει την πρόκρισή της και φρόντισε να βάλει τις βάσεις γι’ αυτήν από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν ξεκίνησε πολύ δυνατά, προηγήθηκε 10-16 και έκλεισε την περίοδο με διψήφια διαφορά για το 16-27.

Το σκορ ισορροπούσε μεταξύ 9 και 11 πόντους για το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, όταν ο Προμηθέας πάτησε… γκάζι και εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (34-53), κλείνοντας το ημίχρονο με σημαντικό προβάδισμα 38-56.

Με το άγχος να έχει πλέον φύγει, η ελληνική ομάδα έφτασε το +20 (43-63) και έβαλε τις βάσεις για την πολύ μεγάλη νίκη, ενώ έφτασε ακόμα και τους 25 πόντους (53-78), πριν το δεκάλεπτο λήξει με το σκορ στο 58-80.

Τα πάντα είχαν πια κριθεί, με τον Προμηθέα να έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή του και τα πόδια να είναι λυμένα, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 28 πόντους  (69-97), πριν το τελικό 72-97 στείλει την ελληνική ομάδα στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Λάνγκστον Χολ είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σημείωσε 19 πόντους με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 17 πόντους, ο Τσέης Φίλερ σημείωσε 15 πόντους και ο Δημήτρης Αγραβάνης τελείωσε με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την γερμανική ομάδα, ο Ρασίντ Μαχάλμπασιτς είχε 16 πόντους με 3 ασίστ, ο Τάιλερ Λάρσον 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μαρσέλ Κέσεν 10 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 38-56, 58-80, 72-97

Φωτό: eurocupbasketball.com