Το χειρότερο… ποδαρικό για τον Προμηθέα στους «16»

Written by  Ιαν 07, 2020

Ο Προμηθέας Πάτρας έκανε πολύ κακό ξεκίνημα στην φάση των «16» του Eurocup, καθώς έκανε ένα από τα χειρότερα επιθετικά παιχνίδια του, γνωρίζοντας την ήττα από την Μπρέσια με 63-57.

Η πατρινή ομάδα ήταν άστοχη, άνευρη και κουρασμένη, ενώ έκανε αρνητικό ρεκόρ στην δεύτερη περίοδο, όταν και σημείωσε μόλις 3 πόντους, απόδειξη της πολύ κακής εικόνας που είχαν οι παίκτες του Μάκη Γιατρά στο παρκέ.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με προσήλωση στην άμυνα και τα κατάφερε πολύ καλά, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα με 5-13, κλείνοντας ένα θετικό πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 10-15.

Η… καταστροφή ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Προμηθέας δεν μπορούσε να σκοράρει με τίποτα, έμεινε χωρίς πόντο για περισσότερα από 4’, με την Μπρέσια να προηγείται με 16-15, ο Δημήτρης Αγραβάνης σημείωσε τους μοναδικούς πόντους των Πατρινών στο δεκάλεπτο με τρίποντο στα 05:45 και έκτοτε η επαφή με το καλάθι χάθηκε ολοκληρωτικά, με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 10-0 για να προηγηθούν στο ημίχρονο με 26-18, με το εντυπωσιακά κακό επιμέρους 16-3 της περιόδου.

Η Μπρέσια έφτασε και το +14 (38-24) με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, η συνέχεια ήταν καλύτερη για τον Προμηθέα, που βελτιώθηκε αισθητά τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, απάντησε με σερί 12-0, για να μειώσει στο καλάθι (38-36) και να προηγηθεί στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 40-41.

Ό,τι συνέβη στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνέβη και στο τέταρτο, με τον Προμηθέα να προηγείται μεν με 43-49, αλλά, στη συνέχεια, η επαφή με το καλάθι χάθηκε και πάλι, δέχθηκε σερί 12-0, με την Μπρέσια να προηγείται με 55-49 και να αναλαμβάνει πλήρως τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στον χρόνο που απέμεινε μέχρι το τέλος, ο Προμηθέας δεν έδειξε ικανός να επιστρέψει, η διαφορά έφτασε και το +9 για τους γηπεδούχους (63-54) και το τελικό 63-57 ήρθε φυσιολογικά με την εικόνα που έδειχναν οι δυο ομάδες στο παρκέ.

Ο Αγούντου Αμπάς με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην ελληνική ομάδα, ο Λούκα Βιτάλι είχε 14 πόντους με 4 ασίστ και ο Τάιλερ Κέιν είχε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Από την ελληνική ομάδα, ο Βαγγέλης Μάντζαρης σημείωσε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Τσέις Φίλερ είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Ολεξάντρ Λίποβι είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Οκτάβιους Έλλις είχε 9 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57

Φωτό: eurocupbasketball.com