Πέρασε από την Προύσα η Τρέντο, υπερασπίστηκαν τις έδρες Μπουντούτσνοστ και Μάλαγα

Written by  Σεπ 29, 2020

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις επεφύλασσε η πρεμιέρα του 7Days Eurocup, αφήνοντας προσδοκίες για μια ανταγωνιστική αγωνιστική περίοδο.

Η Τρέντο πέρασε από την έδρα της Μπούρσασπορ, ενώ τις έδρες τους υπερασπίστηκαν η Μπουντούτσνοστ απέναντι στην Μπρέσια και η Ουνικάχα Μάλαγα κόντρα στην Μπουλόν.

Με εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο και επιμέρους σκορ 53-37, η Τρέντο επέστρεψε από το -9 του ημιχρόνου και πήρε την πρώτη της νίκη στην φετινή αγωνιστική περίοδο απέναντι στην Μπούρσασπορ με 93-86.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Γκάρι Μπράουν που τελείωσε με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ και ο Τζακόρι Γουίλιαμς, που πέρσι πέρασε από τον ΠΑΟΚ, έκανε επίσης double-double με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Βίκτορ Σάντερς είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Αντρέα Μετσανότε τελείωσε με 11 πόντους.

Από την τουρκική ομάδα, ο Ντάνιελ Χάμιλτον είχε 19 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Μαλίκ Νιούμαν σημείωσε 17 πόντους και ο Κένι Κατζί είχε 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 49-40, 65-67, 86-93

Με το «δεξί» μπήκε στην νέα αγωνιστική χρονιά η Μπουντούτσνοστ, που επικράτησε πολύ δύσκολα της ιταλικής Μπρέσια με 93-81.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά της, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες στην τελευταία περίοδο και τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη, χάρη στην πολύ καλή τους άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με 24 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ ηγήθηκε της ομάδας του, με τον Μέλβιν Ετζίμ να έχει 16 πόντους με 9 ριμπάουντ και τον Τζάστον Κομπς 16 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για την Μπρέσια, ο Ντούσαν Ρίστιτς ήταν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ο Κένι Τσέρι είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Ντρου Κρόφορντ με τον Κρίστιαν Μπερνς πρόσθεσαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 42-43, 65-65, 93-81

Η Ουνικάχα Μάλαγα έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού παρά το γεγονός ότι ειχε προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Μπουλόν, στην τελευταία περίοδο έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν με ανατροπή, αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 96-88 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στην διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, όταν και παγίωσαν από νωρίς διψήφιες διαφορές και τις διατήρησαν μέχρι το τέλος, όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν απειλητικά, έφτασαν μέχρι το -4 (92-88), xωρίς, ωστόσο, να φράσουν στην ολική ανατροπή.

Ο Τιμ Αμπρομάιτις είχε 14 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Φράνσις Αλόνσο είχε επίσης 14 πόντους, ο Άξελ Μπουτέιγ είχε 13 πόντους και ο Ντεόν Τόμπσον σημείωσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Τομέρ Ζινά είχε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Άνυονι Μπράουν είχε 15 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μπαστιέν Πινό σημείωσε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 54-40, 76-64, 96-88

Φωτό: eurocupbasketball.com