Ασταμάτητη και αήττητη η Εθνική 92-84 τη Γερμανία

Written by  Νοε 30, 2018

Η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών κράτησε το αήττητο μετά από εννέα αναμετρήσεις στους ομίλους της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς νίκησε με 92-84 και τη Γερμανία στη Πάτρα.

Με αυτή τη νίκη η Εθνική μας ομάδα έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία και έκανε ένα ακόμη βήμα, ώστε να μπει στο γκρουπ των ισχυρών στο Παγκόσμιο της Κίνας.

Επόμενη αναμέτρηση εκτός έδρας με τη Σερβία στις 3 Δεκεμβρίου σε ένα ματς για το οποίο οι γηπεδούχοι θα καίγονται μετά την ήττα από το Ισραήλ με 83-74.

Το ματς

Η αναμέτρηση των αήττητων στην Πάτρα ξεκίνησε για την Εθνική μας με τους Μπουρούση, Κόνιαρη, Λαρεντζάκη, Σαλούστρο και Βασιλόπουλο. Η Εθνική μας ομάδα δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, καθώς στο πρώτο δίλεπτο ή Γερμανία μπήκε μπροστά με 10-4, ενώ στο 5ο λεπτό ήταν μπροστά με 18-11. Η Ελλάδα έμοιαζε εγκλωβισμένη, καθώς παρουσίαζε αρκετά αμυντικά προβλήματα με αποτέλεσμα στο 6ο λεπτό οι Γερμανοί να πάρουν διψήφια διαφορά 22-11. Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιάννης Σκουρτόπουλος η άμυνα μας βελτιώθηκε οι Μπουρούσης – Αθηναίου- Λαρεντζάκης λειτούργησαν άψογα στην επίθεση και με σερί 12-0 η Εθνική μας έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με 23-22. Από τους 23 πόντους οι 21 είχαν σημειωθεί από τους Μπουρούση (12π.) και Λαρεντζάκη (9π.).

Το σερί της Εθνικής μας συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς έφτασε το 20-0, με την Ελλάδα να μπαίνει μπροστά με 31-22 και τους αθλητές μας να εκτελούν από οποιοδήποτε σημείο του παρκέ. Η Γερμάνια βρήκε τέσσερις πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως η Εθνική μας ήταν εξαιρετική και διατήρησε διψήφια διαφορά 36-26.

Η Γερμανία κατάφερε να μειώσει δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου σε 38-33, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις αλλαγές της Εθνικής και την μικρή χαλάρωση στην άμυνα.Με τον χάρη Γιαννόπουλο όμως ζεστό η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο αριθμό 43-33 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, ενώ έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με +10 (45-35).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ελλάδα με τον Χάρη Γιαννόπουλο να γίνεται ο τρίτος διψήφιος της παρέας μπήκε μπροστά με +14 (49-35) στο 22’.

Στο 27’ ο Γιάννης Μπορούσης πάτησε τους 20 πόντους καιη Εθνική μας ομάδα κρατούσε τη διαφορά εύκολα σε διψήφιο αριθμό 59-47. Η Γερμανία στα τελευταία λεπτά βρήκε την ευκαιρία εκμεταλλευόμενη την χαλαρότητα της Εθνικής μας ομάδας να μειώσει σε 63-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε μια τρίποντη βόμβα του Γιάννη Αθηναίου, ο οποίος ευστόχησε και στην βολή από το φάουλ πάνω στην προσπάθεια για να φέρει και πάλι σε διψήφια της διαφορά 67-56, όμως οι Γερμανοί απάντησαν άμεσα και μείωσαν σε 67-61 με σερί 5-0 στο 32’ και ακόμη περισσότερο στο 34΄στους τρεις 73-70 κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι. Η Εθνική με τους Αθηναίου – Μπορούση – Λαρεντζάκη στο 36’ είχε την ψυχραιμία να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά στο +8 (82-74). Δύο λεπτά πριν το τέλος ένα τρίποντο του Σαλούστρου κι ένα του Αθηναίου έγραψαν το 88-77 και κλείδωσαν τη νίκη, αφού η Εθνική μας επικράτησε με 92-84.

Τέσσερις αθλητές μας με διψήφιο αριθμό πόντων με τον Γιάννη Μπουρούση νε σκοράρει 25, τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη 19 και τους Γιάννη Αθηναίου και Χάρη Γαιννόπουλο 10 πόντους. Η Ελλάδα είχε 10/22 τρίποντα, καθώς και 21 ασίστ.

Για την Γερμανία ο Μπένζινγκ είχε 27 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-35, 63-56, 92-84