Όλα θα κριθούν στην Κοζάνη

Written by  Νοε 17, 2018

Την ήττα με 79-77 γνώρισε η Εθνική Γυναικών, από την Αγγλία, στο Μάνστεστερ, για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ του 2019. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, στο Belle Vue Sports Village, έδειξε δυο πρόσωπα και παρόλο που βρέθηκε πίσω ακόμα και με δεκαέξι πόντους, επέστρεψε στον αγώνα, αλλά δε μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, έχοντας μάλιστα αυτή την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Με αυτό το αποτέλεσμα και με τη διαφορά των δυο πόντων (όση και η διαφορά στον πρώτο αγώνα των δυο ομάδων) η υπόθεση πρώτη θέση μένει ακόμα ανοιχτή και όλα θα κριθούν την Τετάρτη καθώς αν η Ελλάδα κερδίσει το Ισραήλ ,και η Αγγλία χάσει από την Πορτογαλία οι δυο ομάδες θα ισοβαθμούν και η διαφορά πόντων θα είναι αυτή που θα μετρήσει. Αν η Εθνική ηττηθεί από το Ισραήλ, θα αποκλειστεί από το Ευρωμπάσκετ, ενώ αν νικήσουν τόσο η Ελλάδα, όσο και η Μ. Βρετανία, τότε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα περιμένει να δει αν θα είναι μία από τις έξι καλύτερες δεύτερες των προκριματικών.

Η ελληνική ομάδα, που ξεκίνησε με τις Παυλοπούλου, Μάλτση, Σωτηρίου, Καλτσίδου και Σπανού, μπήκε πολύ δυνατά αμυντικά, κρατώντας χωρίς σκορ την Αγγλία για σχεδόν τρία λεπτά, ενώ οι γηπεδούχες πέτυχαν το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι τους στο 6:30. Από εκείνο το σημείο όμως έτρεξαν ένα σερί 8-0, για το 9-5, την ίδια ώρα που η Ελλάδα ήταν χωρίς σκορ για περισσότερο από 5'. Η Στέλλα Καλτσίδου μείωσε σε 9-7, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 16-8. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά συνέχισαν να είναι νευρικές και άστοχες στην επίθεση. Η Στέλλα Καλτσίδου, η μοναδική αξιόπιστη λύση επιθετικά, σκόραρε για το 16-10, φθάνοντας τους 8 προσωπικούς πόντους. Η Αγγλία απάντησε με ένα γρήγορο σερί 7-0, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (23-10). Οι γηπεδούχες ήταν πολύ εύστοχες έξω από τα 6,75 διατηρώντας την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Με τις Χριστινάκη και Παυλοπούλου η Εθνική μείωσε σε 31-21. Το ημίχρονο έκλεισε με 39-25.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Εθνική έδειξε να πατά πιο γερά στο παρκέ, μείωσε αρχικά σε 39-28 με την Άννα Σπυριδοπούλου να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6,75 και σε 39-30 στην συνέχεια με την Στέλλα Καλτσίδου. Οι δύο παίκτριες ήταν αυτές που οδήγησαν την Εθνική στο 41-35. Η Αγγλία μ' ένα γρήγορο 6-0 ανέβασε την διαφορά ξανά στο +12 (47-35). Οι γηπεδούχες έβρισκαν λύση στην ελληνική πιεστική άμυνα αλλά η Ελλάδα με 5 συνεχόμενους πόντους της Εβίνας Μάλτση δεν την άφησε να ξεφύγει περισσότερο (55-45). Με τρίποντο της αρχηγού η διαφορά έπεσε μετά από πολλή ώρα στους 5 πόντους (59-54) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 61-58, με την Εθνική να κάνει την ολική επαναφορά. Η Τζάκι Γέμελος έφερε σε απόσταση αναπνοής την Εθνική (61-60), σκοράροντας κάτω από το καλάθι. 2:45 πριν την λήξη το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή με την Άννα Σπυριδοπούλου να κάνει το 71-71. Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόνο έξω από τα 6,75 το παιχνίδι πήγε στο 77-74. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα, ήταν δραματικό, με την ελληνική ομάδα να έχει την κατάσταση στα χέρια της αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Στα 16'' και ενώ το σκορ ήταν στο 77-74 η Αγγλία έκανε λάθος δίνοντας την κατοχή στην Εθνική, επίθεση όμως που δεν αξιοποιήθηκε. Κλέψιμο των γηπεδούχων στην ελληνική επαναφορά στα 10'' και δίποντο στον αιφνιδιασμό, έκανε το 79-74. Τρεις βολές της Εβίνας Μάλτση διαμόρφωσαν το 79-77, που ήταν και το τελικό σκορ καθώς στα τελευταία δυο δευτερόλεπτα η Εθνική και πάλι δεν μπόρεσε να κάνει καλή επαναφορά της μπάλας και έτσι δεν είχε την ευκαιρία για ένα τελευταίο σουτ.  Για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πρώτη σκόρερ ήταν η Στέλλα Καλτσίδου η οποία σε 36:16 λεπτά συμμετοχής είχε 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ ενώ την ακολούθησαν σε πόντους η Εβίνα Μάλτση πετυχαίνοντας 19 ενώ είχε επίσης 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και η Άννα Σπυριδοπούλου που πέτυχε 15 πόντους με 4/5 τρίποντα και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 39-25, 61-58, 79-77

Μεγάλη Βρετανία: Φονγκ Λιού, Τζόουνς 16, Κόλινς, Βάντεργουόλ 6, Χάντι 14, Σόου, Πρίσλει, Λίντμαν 21, Στιούαρτ 1, Φαγμένλ 4, Σίμσον 3, Σαμούελσον 14

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμάτη, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 15, Παυλοπούλου 6, Μάλτση 19, Νικολοπούλου, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 4, Καλτσίδου 21, Χριστινάκη 4, Γέμελος 4.