Σε καλό δρόμο η Εθνική Γυναικών παρά την ήττα από Βέλγιο

Written by  Αυγ 26, 2018

Στο δεύτερο φιλικό απέναντι στο Βέλγιο η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε στην πόλη Σαρλερουά με 86-72, ένα σκορ που την «αδικεί», καθώς παρουσίασε για μεγάλο χρονικό διάστημα στον αγώνα καλό πρόσωπο και ουσιαστικά «πλήρωσε» την κούραση στο τέλος της αναμέτρησης.

Η Ελλάδα μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα, έδειξε πολύ καλά στοιχεία, ήλεγχε το ρυθμό, ενώ έχοντας καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε μπροστά με 37-34  με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Βέλγιο ανέκαμψε, έτρεξε ένα σερί 11-0 (45-37 στο 23.45),  η Εθνική όμως επέστρεψε, προηγήθηκε με 59-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου και με 62-58 στο 30.45. Το Βέλγιο στη συνέχεια επανήλθε και άρχισε να χτίζει διαφορά. Έκανε το 79-70 στο 38.00 για πάρει τελικά τη νίκη με 86-72.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-37, 58-59, 86-72

ΒΕΛΓΙΟ: Μεσταγκ Κ. 15(3), Ντελαρέ 11(1), Καπρό 4, Ρεσιμόντ 2, Μισεμάν 21(2), Λίσκενς 2, Μέσταγκ Χ. 5(1), Τζελντοφ, Γκριζένσκι 2, Ναουλαρές 5(1), Ράμαν 7(2), Αλεμάν 12(1).

ΕΛΛΑΔΑ : Σταμολάμπρου, Σταμάτη 15(5), Λυμουρα 3(1), Παυλοπούλου 5(1), Μάλτση 15(3), Σωτηρίου 7(1), Κοσμά, Εζέτζα, Σπανού 5, Τσινέκε, Χριστινάκη 8(1), Σπαθάρου, Φασούλα 14.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Κεραμιδάς μιλώντας για την αποψινή αναμέτρηση ανέφερε χαρακτηριστικά. «Στο σημερινό παιχνίδι για 37 λεπτά μπορούμε να έχουμε μόνο θετικά συμπεράσματα. Στα τελευταία τρία λεπτά δεν μπορέσαμε λόγω της κούρασης να ακολουθήσουμε τον αντίπαλο. Είμαστε στην αρχή της προετοιμασίας μας και έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας».

Στη συνέχεια στάθηκε συνολικά στα δύο φιλικά που έδωσε η Εθνική. «Φεύγουμε από το Βέλγιο έχοντας παίξει δύο δυνατά φιλικά τα οποία μας επιτρέπουν να βγάλουμε σημαντικά συμπεράσματα για τη μέχρι τώρα προετοιμασία της ομάδας. Ας μην ξεχνάμε ότι μας έλειπαν και τρία σημαντικά στελέχη».