Δεύτερη θέση για την Εθνική Κορασίδων

Written by  Αυγ 25, 2018

Η Εθνική Κορασίδων βρίσκεται στην Α’ Κατηγορία. Δεν κατάφερε να φτάσει και στο χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16, αφού ηττήθηκε από την Σουηδία στον τελικό με 51-41. Ελλάδα, Σουηδία και Φινλανδία είναι οι τρεις ομάδες που ανεβαίνουν στην κατηγορία των μεγάλων.

Ένα παιχνίδι διαφορετικό από ότι είχαμε συνηθίσει ως τώρα είδαμε από τα πρώτα λεπτά. Με άστοχα σουτ, στα όρια του φάουλ διαρκώς και αρκετά λάθη. Η ελληνική ομάδα έφτασε στο 11-5 (9’) έχοντας όμως ήδη από το 6’ την Ιωάννα Χατζηλεοντή ουσιαστικά παροπλισμένη στον πάγκο, έχοντας χρεωθεί με τρία φάουλ, εκ των οποίων τα δύο επιθετικά!

Η Εθνική Κορασίδων συνέχισε στον δικό της ρυθμό, έφτασε στο 17-7 (13’) παίρνοντας επιθέσεις μέσα από ριμπάουντ και καλές άμυνες με την Σουηδία να «ροκανίζει» σιγά σιγά τη διαφορά και να οδηγεί από το 21-13 (16’) στο 21-22 (21’13’’). Το τρίποντο που έδωσε το προβάδισμα ήταν ένα από τρία καθοριστικά για την Σουηδία στο τρίτο δεκάλεπτο. Πολυμένη και Χατζηλεοντή διαμόρφωσαν το 25-22 (22’30’’), η Ελλάδα βρέθηκε στο 29-27 (24’), αλλά έχασε το προβάδισμα και πάλι (29-32, 25’20’’). Αναστασοπούλου, Γούλα και Λέξα ήταν αυτές που ευστόχησαν για το 35-34 (28’12’’).

Η Σουηδία πήρε και πάλι τα ηνία και τα κράτησε σταθερά στην τέταρη περίοδο, για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 51-41 με την διαφορά να «ανοίγει» στο τελευταίο λεπτό.

Διαιτητές: Γουέμπ (Μ. Βρετανία), Φούσκα (Σλοβακία), Μπαρκάουσκας (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα: 11-7, 21-19, 35-34, 41-51

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Αναστασοπούλου 8 (14ρ), Χατζηλεοντή 5, Γούλα 4, Λέξα 4, Πολυμένη 4, Μποσγανά 13, Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου 2, Νάτσκου, Παπαδοπούλου 1, Σακελλαρίου