Νίκησαν Κροατία οι Έφηβοι και περιμένουν αντίπαλο στα νοκ άουτ

Written by  Ιουλ 31, 2018

Η Εθνική μας ομάδα επικράτησε με 76-67 της Κροατίας σημειώνοντας την δεύτερη νίκη της σε τρία ματς του ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Λετονίας και περιμένει να ολοκληρωθούν τα παιχνίδια στον δικό της όμιλο (Ιταλία-Λετονία), αλλά και στον Β΄όμιλο, ώστε να μάθει τον αντίπαλο της για την φάση των νοκ άουτ.

Η Εθνική μας ομάδα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, λειτούργησε άψογα σε άμυνα και επίθεση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά +17 (41-24). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι Κροάτες μπήκαν δυνατά, αιφνιδίασαν την Εθνική μας ομάδα και με επί μέρους σκορ 19-4 κατέβασαν την διαφορά στους δύο πόντους (45-43) για να κλείσει η περίοδος με την Εθνική μας μπροστά 55-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Κροάτες συνέχισαν την αντεπίθεση τους προσπέρασαν με 62-61, όμως κάπου εκεί η Εθνική μας ομάδα βρήκε τις λύσεις, ανέβασε τον ρυθμό της και έφτασε δίχως να απειληθεί στο τελικό 76-67. Πλεόν η Εθνική μας ομάδα περιμένει το αποτέλεσμα Ιταλίας - Λετονίας, ώστε να μάθει αν θα βρίσκεται στην πρώτη ή δεύτερη θέση του ομίλου και φυσικά θα περιμένει τον αντίπαλο της από τον Β΄όμιλο και τις ομάδες Γαλλία-Ρωσία-Γερμανία-Τουρκία

Κροατία - Ελλάδα 67-76

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 24-41, 50-55, 67-76

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 2, Χουγκάζ 6, Τσουμάνης 11 (9ρ), Ρογκαβόπουλος 13, Κουρτίδης 10, Χατζηδάκης 2, Αρσενόπουλος 16 (4 α, 5κλ), Γάργαλης 4 (8ρ., 3 α), Σανδραμάνης 10, Βουλγαρόπουλος 2

Κροατία (Αντζούλοβιτς): Πλάνινιτς 7, Γιάνκοβιτς, Σάμανιτς 11, Ρούνιτς 2, Παλοκάι 6, Ερσλάν 10, Βούιτσιτς 15, Τσουμπρίλο 3, Μάτσνερ 13