Εθνική Εφήβων: Πρεμιέρα με το δεξί και εντυπωσιακό Ρογκαβόπουλο

Written by  Ιουλ 28, 2018

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων της χώρας μας μπήκε με το δεξί στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Λετονία, καθώς νίκησε με 81-65 την Ιταλία, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Νίκο Ρογκαβόπουλο που σκόραρε 32 πόντους με πέντε τρίποντα και μάζεψε 12 ριμπάουντ, όπως και τον Νίκο Αρσενόπουλο, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους.

Η Εθνική μας ομάδα αύριο(29/7,18.30), θα αντιμετωπίσει την διοργανώτρια Λετονία με στόχο μια ακόμη νίκη.

Η ομάδα μας αν και δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, βρέθηκε πίσω με 6-10 στο 4’, όμως στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό, κλείδωσε την άμυνα της και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Ρογκαβόπουλο και Αρσενόπουλο έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 37-32. Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε , η Εθνική μας ήταν σαφώς καλύτερη προηγήθηκε με (57-43 στο 28’) και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 58-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ιταλία προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση της , μείωσε στο 34’ (62-56) στους έξι πόντους, όμως και πάλι η Εθνική μας είχε την απάντηση και με επί μέρους σκορ 9-2, ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση στο +16 και το 81-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 37-32, 58-48, 81-65

Διαιτητές: Κάροβιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη), Γιάκομπς (Βέλγιο), Μπέατ (Νορβηγία)

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 18(3), Χουγκάζ, Γάργαλης (1), Ρογκαβόπουλος 32(5), Βουλγαρόπουλος 8, Χατζηδάκης, Καράμπελας, Κουρτίδης, Σανδραμάνης 11(1), Τσιρογιάννης 3, Τσουμάνης.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Κόντι 4, Ζαμπέλ 12(1), Ντίεγκ 13(2), Γκραντ 4, Μιάτσι 6, Μπορτολάνι, Ντα Κάμπο 2, Ντελόστο, Γκραζιάνι 3(1), Λάντρνερ 4, Λαγκανά, Παλούμπο 17(2).