Στην οκτάδα του Ευρωπαϊκού η Εθνική Εφήβων

Written by  Αυγ 03, 2017

Στην οκτάδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 που διεξάγεται στη Σλοβακία προκρίθηκε η Εθνική Εφήβων που έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επικράτησε της Λετονίας με 71-65 και πλέον θα αντιμετωπίσει την Τουρκία για μια θέση στον ημιτελικό της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δυο ομάδες να διατηρούνται κοντά στο σκορ και την Εθνική μας να καταφέρνει να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (38-31). Οι Λετονοί αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας πήραν εκείνοι το προβάδισμα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου (49-53), το οποίο εξελίχθηκε με πολύ ενδιαφέρον.

Με σερί 10-0 η Εθνική μας ξαναπήρε το προβάδισμα και με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά κατάφερε να το διατηρήσει και να πανηγυρίσει την πολύ σπουδαία πρόκριση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Δημήτρης Μωραϊτης, ο οποίος βρέθηκε σε εκπληκτική μέρα, σημειώνοντας 26 πόντους, ενώ ο Γιώργος Καλαϊτζάκης πρόσθεσε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Μίσκα με 12 πόντους και ο Καουφμάνις με 11 ξεχώρισαν για τους Λετονούς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-31, 49-51, 71-65

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 15 (7ρ, 6 α, 3κλ, 2κ), Μωραϊτης 26 (4ρ, 3 α, 4κλ), Καμπερίδης 1, Καλαϊτζάκης Π., Δούβλης, Δομπρογιάννης 3, Αρσενόπουλος 2, Καμπουρίδης 12, Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 4

Λετονία (Χελμάνις): Ατελμπάουερς 8, Καουφμάνις 11, Ραμάνις, Βισνεβικς 5, Βιτόλινς, Μίσκα 12, Χερμανόφσκις 4, Μπέρκις 4, Σαλένιεκς 5, Βίκσνε, Κάμπους 9, Λάτσις 7

Φωτό: fiba.com