Νίκη και πέμπτη θέση

Written by  Ιουλ 17, 2022

Tελευταία παράσταση για την Εθνική Νέων Γυναικών στα Σκόπια και σφραγίστηκε με νίκη επί της Γερμανίας με 74-49, κατακτώντας την 5η θέση στην τελική κατάταξη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 με επτά αθλήτριες να αποχαιρετούν τις “μικρές” εθνικές ομάδες.

Λίγα λεπτά έμεινε ντέρμπι το παιχνίδι. Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 11-13, αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε 16-23 και το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ελληνική υπόθεση, Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (26-46, 17’40’’) και σκαρφάλωσε και πάνω από αυτούς (26-48, 18’), δείχνοντας πως η Ελλάδα είχε τον πρώτο λόγο.

Η Γερμανία προσπάθησε να επιστρέψει μειώνοντας στους 13 πόντους (43-56, 30′). Η Ελλάδα έφτασε και πάλι στο +20 (45-65, 34′) και τελικά πήρε τη νίκη με 74-49.

Διαιτητές: Κούτσιρεκ (Τσεχία), Σιμανόβιτσα (Λετονία), Τετίκ (Τουρκία)

Δεκάλεπτα: 16-23, 29-48, 43-56, 49-74

Ελλάδα (Νίκλας): Μπουντούρη 6, Δερμιτζάκη, Φάρρου, Γούλα, Μιχαηλίδου, Μποσγανά 16 92), Χατζηλεοντή 18 (1), Παπαδοπούλου 20, Πολυμένη 2, Πρίφτη 2, Σακελλαρίου 6 (1), Στεργάκη 4