Άνετη και ωραία στην επόμενη φάση η Λιθουανία

Written by  Σεπ 03, 2019

Η Λιθουανία πήρε εύκολα και το δεύτερο παιχνίδι της, επικρατώντας με 92-69 του Καναδά και προκρίθηκε χωρίς πρόβλημα στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Λιθουανία μπήκε στο προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει πριν τα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου, όταν και προηγήθηκε με 19-10, πριν το δεκάλεπτο τη βρει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (24-14).

Οι Λιθουανοί έδειχναν να έχουν πάρει τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκαν με +13 (43-30) και δεν δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που τους βρήκε να προηγούνται με 46-36.

Ανεβάζοντας την απόδοσή της, η Λιθουανία αύξησε και πάλι τη διαφορά στο +15 (55-40) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, κάτι που ήρθε τελικά και σχετικά εύκολα, με το τελικό 92-69 να στέλνει την ομάδα του Αντομάιτις στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Γιόνας Βαλανσιούνας είχε 13 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Εντγκάρας Ουλανόβας σημείωσε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Μάντας Καλνιέτις με τον Λούκας Λεκαβίτσιους σημείωσαν από 11 πόντους για τη Λιθουανία, ενώ για τον Καναδά, ο Κάιλ Γουίκτζερ έκανε μεγάλο παιχνίδι με 24 πόντους και ο Κόρι Τζόζεφ είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 46-36, 70-54, 92-69

Φωτό: fiba.basketball