Οι Δομινικανοί σόκαραν τους Γερμανούς!

Written by  Σεπ 03, 2019

Η εξαιρετική ομάδα της Δομινικανής Δημοκρατίας πήρε σπουδαία νίκη επί της Γερμανίας με 70-68 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου, με την γερμανική ομάδα να περιμένει πλέον το θαύμα, αφού για να εξακολουθήσει να έχει ελπίδες, θα πρέπει η Ιορδανία να επιβληθεί της Γαλλίας.

Το παιχνίδι φάνηκε από τα πρώτα λεπτά ότι θα είναι ντέρμπι, καθώς η Δομινικανή Δημοκρατία έδειξε να μπαίνει καλά στο παρκέ και να δημιουργεί αρκετά προβλήματα, όμως, στη συνέχεια, η Γερμανία ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης, πήρε προβάδισμα με 21-16 στο δεκάλεπτο και έφτασε στο 29-22 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Στο σημείο εκείνο, όμως, η Δομινικανή Δημοκρατία, απάντησε με σερί 10-2 για να προηγηθεί με 31-32 και  οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 39-37.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε… θρίλερ, αφού οι δυο ομάδες δεν ξέφυγαν ποτέ η μία από την άλλη, με τους Δομινικανούς να προηγούνται στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 52-55 και το φινάλε να προμηνύεται συγλονιστικό.

Έτσι και έγινε, αφού μέχρι το 35’ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν. Η Δομινικανή Δημοκρατία πήρε ξανά μικρό προβάδισμα (64-69, η Γερμανία μείωσε στον πόντο (68-69) και ο Ρόναλντ Ρόμπερτς με 1/2 βολές 01:15 πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 68-70, αφού στο χρόνο που απέμεινε καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά.

Ο Βίκτορ Λιζ είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ για τους νικητές, ο Ελόι Βάργκας πρόσθεσε 16 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Ρόναλντ Ρόμπερτς είχε 10 πόντους, ενώ για τη Γερμανία, ο Ντένις Σρέντερ σημείωσε 20 πόντους με 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Ντάνιελ Τάις είχε 12 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Μάοντο Λο πρόσθεσε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 39-37, 52-55, 68-70

Φωτό: fiba.basketball