Δυσκολεύτηκε με την Ιαπωνία, αλλά έκανε… «σεφτέ» η Τσεχία

Written by  Σεπ 03, 2019

Η Ιαπωνία αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος για την Τσεχία στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως, στο δεύτερο μέρος, η παρέα του Τόμας Σατοράνσκι ανέβασε στροφές και πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με 89-76.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να το κλείνουν ισόπαλες με 18-18, όμως, η συνέχεια ανήκε στην Τσεχία, που μπήκε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο , δημιούργησε μια διαφορά (25-33) και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 40-45.

Στο δεύτερο μέρος η Τσεχία έδειξε να πατάει καλύτερα στο παρκέ, άρχισε να δημιουργεί ξανά μια διαφορά, την οποία παγίωσε, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 55-64, που της έδωσε «αέρα» για τη συνέχεια της αναμέτρησης.

Οι Ιάπωνες δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, η Τσεχία έφτασε ακόμα και το +15 (63-78) και τελικά στη νίκη με 89-76.

Ο Γιάρομιρ Μπόχασικ είχε 22 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, 22 πόντους είχε και ο Μπλέικ Σιλμπ με 3 ριμπάουντ και ο Τόμας Σατοράνσκι σημείωσε 15 πόντους με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Για την Ιαπωνία, ο Ρούι Χατσιμούρα είχε 21 πόντους με 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Νικ Φαζέκας είχε 12 πόντους με 10 ριμπάουντ και ο Γιούτα Γουατανάμπε σημείωσε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-45, 55-64, 76-89

Φωτό: fiba.basketball