“Καθάρισε” στο β’ την Σενεγάλη η Αυστραλία

Written by  Σεπ 03, 2019

Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η Αυστραλία, πήρε τη νίκη με 81-68 επί της Σενεγάλης για την 2η αγωνιστική του όγδοου ομίλου που διεξάγεται στην Ντογκουάν.

Οι Αφρικανοί, εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με την πρεμιέρα τους, προηγήθηκαν με 14-9 μετά το πρώτο πεντάλεπτο και είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως, τα τελευταία δύο επτά της περιόδου ανήκαν στην Αυστραλία, που ισορρόπησε την κατάσταση και με σερί 7-0 προηγήθηκε στο τέλος της με 18-16.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, φτάνοντας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τα “καγκουρό” να προηγούνται με 36-33.

Η Αυστραλία εξακολουθούσε να έχει ένα μικρό προβάδισμα (46-39), φτάνοντας για πρώτη φορά το +13 (56-43) και έκλεισε την περίοδο μπροστά με 60-50.

Η Σενεγάλη μείωσε σε 64-59 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και φάνηκε να ξαναμπαίνει στο παιχνίδι, όμως, οι Αυστραλοί δεν ήταν διατεθειμένοι να κινδυνεύσουν και πήραν τελικά τη νίκη με 81-68.

Ο Πάτι Μιλς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, ενώ ο Τζο Ίνγκλς «άγγιξε» το triple-double, αφού τελείωσε με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Από τη Σενεγάλη, ο Ζέιν Νταλμέιντα τελείωσε με 14 πόντους,  ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μοχάμεντ Φαγέ είχε 12 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Γιουσουφά Ν’Ντόι έκανε double-double 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 36-33, 60-50, 81-68

Φωτό: fiba.basketball