«Χαλαρά» οι ΗΠΑ την Τσεχία στην πρεμιέρα

Written by  Σεπ 01, 2019

Χωρίς να εντυπωσιάσουν ιδιαίτερα, οι ΗΠΑ επικράτησαν με 88-67 της μαχητικής Τσεχίας που έδειξε πολύ καλά στοιχεία και μπήκαν με το… δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο, όπου και φιλοδοξούν να φτάσουν στην κατάκτηση ενός ακόμα χρυσού μεταλλίου.

Η Τσεχία έδειξε να μην φοβάται το τεράστιο όνομα που κουβαλούν οι αντίπαλοί της και με υπομονή, ψυχραιμία και εξαιρετική άμυνα, προηγήθηκε με 11-7 στο 5’, ενώ οι ΗΠΑ έδειξαν σημάδια αντίδρασης, απάντησαν με σερί 10-0 για το 11-17, πριν ο Σιλμπ με μεγάλο τρίποντο γράψει το 14-17 του πρώτου δεκάλεπτου.

Η Αμερικανική ομάδα, πήρε μπροστά με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά, την οποία έφτασαν στο +!6 (20-36) για να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα 29-43.

Μπορεί το θέαμα να μην ήταν ιδιαίτερα υψηλό, αλλά οι ΗΠΑ διατήρησαν τα κεκτημένα και ανέβασαν τη διαφορά, φτάνοντας το +20 (46-66) και ουσιαστικά εξασφάλισαν τη νίκη.

Ο ρυθμός είχε πέσει και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό σκορ με την Τσεχία να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει συνέχειας και τους Αμερικανούς να το εκμεταλλεύονται για να ανεβάσουν τη διαφορά στο +26 (57-83) και να φτάνουν στο τελικό 88-67.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, ο Χάρισον Μπαρνς είχε 14 πόντους, ο Κέμπα Γουίκερ είχε 13 πόντους με 4 ασίστ και ο Τζέισον Τέιτουμ 10 πόντους με 4 ριμπάουντ, ενώ από την Τσεχία, ο Τόμας Σατοράνσκι είχε 17 πόντους με 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Γιάρομιρ Μπόχασικ είχε 13 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Βόιτεχ Χρούμπαν είχε επίσης 13 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 29-43, 48-66, 67-88

Φωτό: fiba.basketball